„`html
Pałac Hasbacha
Pałac Hasbacha, położony w Białymstoku przy ul. Dojlidy Fabryczne 23, to rezydencja białostockiego fabrykanta Ewalda Hasbacha, znanego właściciela tkalni przekształconej po I wojnie światowej w fabrykę dykty. Budowla została wzniesiona w latach 80. XIX wieku w stylu neorenesansowym.
Historia
Rezydencja została zbudowana przez Ewalda Hasbacha w stylu neorenesansu francuskiego, niderlandzkiego i toskańskiego, otoczona była ogrodem oraz parkiem krajobrazowym. W latach 1905-1907, w wyniku rosnących dochodów, Artur Hasbach, syn Ewalda, przeprowadził przebudowę pałacu. Eklektyczne wnętrza wzbogacono o dwa ryzality z wieżami oraz dodatkowe piętro z mansardowym dachem. W obiekcie zachowały się oryginalne piece i kominki.
W pobliżu pałacu znajdowała się fabryka, która została w dużej mierze zniszczona przez Niemców w 1944 roku, jednak sama rezydencja przetrwała. Po wojnie pałac stał się siedzibą Ośrodka Szkolenia Kadr Politycznych, a następnie zamieszkiwany był przez robotników z Fabryki Sklejek. Obecnie w pałacu mieści się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku, a budowla jest pod zarządem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Współczesne znaczenie
Pałac Hasbacha jest ważnym obiektem zabytkowym w Białymstoku, reprezentującym XIX-wieczną architekturę oraz historię regionu. Jako siedziba instytucji zajmującej się ochroną zabytków, pełni istotną rolę w zachowaniu dziedzictwa kulturowego.
Galeria
Plik:Hasbach Ervin.jpg|Erwin Hasbach (syn Ewalda)
Plik:Białystok Dojlidy Fabryczne 23, Pałac Hasbacha.jpg|Pałac Hasbacha
Plik:Białystok, zespół pałacowy Hasbacha, XIX-XX, 0001.jpg|Pałac Hasbacha – widok od ul. Dojlidy Fabryczne
Plik:Białystok, pałac Hasbacha, 1880, 1905-1907, Dojlidy Fabryczne 23 – 002.jpg|
Plik:Białystok, dom, po 1880 (w osadzie przyfabrycznej Hasbacha) 001.jpg|Osada mieszkalna przy fabryce Hasbacha
„`