Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Pakosław (województwo mazowieckie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Pakosław – Informacje Ogólne

Pakosław to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Iłża. W latach 1975–1998 należała do województwa radomskiego. Wieś jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana oraz wspólnoty Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Geografia

Pakosław znajduje się na Przedgórzu Iłżeckim, w obrębie Wyżyny Kieleckiej. Obszar wsi rozciąga się w strefie obniżenia Pakosławsko-Prędocińskiego. W okolicy występują liczne strumienie, które łączą się z rzeką Modrzejowicą. Dawniej wydobywano tam torf oraz wapń.

Klimat

Klimat Pakosławia jest nieco cieplejszy niż w reszcie powiatu radomskiego, jednak okres wegetacyjny roślin jest krótszy. Rejon charakteryzuje się surowymi zimami i umiarkowanie ciepłymi latami. Częste opady gradu są dużym zagrożeniem dla upraw.

Historia

Prehistoria

Na terenie Pakosławia odkryto ślady osadnictwa z epoki mezolitu oraz neolitu, w tym kopalnie krzemieniarskie. Znaleziono tam wiele narzędzi krzemiennych oraz pozostałości obozowisk.

Średniowiecze i Nowożytność

Początki osadnictwa w Pakosławiu sięgają czasów biskupów krakowskich w XI wieku. Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się w XV wieku w dziele Jana Długosza.

I Wojna Światowa

W 1915 roku w Pakosławiu toczyły się walki w ramach Legionu Puławskiego. Po wojnie prochy poległych żołnierzy złożono w mogile w pobliżu miejscowości.

Infrastruktura

Pakosław ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Przez wieś przebiega asfaltowa droga, a transport zapewniają autobusy PKS. W miejscowości dostępne są wodociągi i elektryczność.

  • Kościół rzymskokatolicki pw. św. Maksymiliana Kolbe
  • Państwowa Szkoła Podstawowa (klasy 1-6)
  • Ochotnicza Straż Pożarna

Etymologia Nazwy

Nazwa „Pakosław” jest związana z imionami Pakosław i Pękosław. W historii wsi pojawiały się różne formy zapisu, jednak ostateczna wersja ustaliła się w XIX wieku. Imię „Pakosław” oznacza „mający sławę wielkich rzeczy”, podczas gdy „Pękosław” odnosi się do „mającego sławę wielu czynów”.

„`