Otto Bauer: Życie i Kariera
Otto Bauer (5 października 1881 – 5 lipca 1938) był austriackim filozofem, politykiem i socjologiem żydowskiego pochodzenia. Po I wojnie światowej stał na czele socjaldemokracji austriackiej i pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w latach 1918-1919.
Wykształcenie i Wczesna Kariera
Bauer ukończył studia prawnicze i w 1906 uzyskał doktorat. Przed wojną był aktywnym członkiem partii socjaldemokratycznej. W 1915 roku trafił do rosyjskiej niewoli, jednak po powrocie w 1917 r. dołączył do gabinetu socjalistycznego.
Rola w Rządzie i Działalność Polityczna
- Od 1918 roku – sekretarz stanu spraw zagranicznych
- Od 1919 roku – premier Austrii, reprezentował kraj na konferencji pokojowej w Saint-Germain
- W latach 1920-1934 – poseł do parlamentu i przywódca austromarksistowskiego odłamu partii socjalistyczno-demokratycznej
Po stłumieniu rewolty socjalistycznej w 1934 roku, Bauer znalazł się na emigracji, tracąc obywatelstwo austriackie. Był również redaktorem „Arbeiterzeitung”.
Ideologia i Wpływ
Bauer był przedstawicielem austromarksizmu. Uważał, że demokracja powinna gwarantować wolność jednostki i rozwój społeczny. Opowiadał się za przekształceniem demokracji burżuazyjnej w ustrój socjalistyczny, argumentując, że państwo dyktatury proletariatu opiera się na aktach terroru.
Śmierć i Dziedzictwo
Zmarł na niewydolność serca. Jego siostra, Ida Bauer, była pacjentką Zygmunta Freuda, a ich historia została opisana w pracy Freuda „Fragment analizy pewnej histerii”. W 1951 roku jego praca „Bolszewizm a socjalna demokracya” została objęta cenzurą w Polsce.
Linki zewnętrzne
- Otto Bauer, Fabryki dla aparatczyków
- Publikacje Otto Bauera dostępne w serwisie Polona