Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ostrowite (powiat słupecki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ostrowite

Ostrowite, dawniej znane jako Ostrowite Kapitulne, jest miejscowością w gminie Ostrowite, która liczy 21 sołectw i 36 miejscowości. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa konińskiego.

Historia

Historia Ostrowitego sięga wczesnego średniowiecza. Początkowo była to wieś szlachecka, a w 1252 roku przeszła w ręce kapituły gnieźnieńskiej.

W marcu 1864 roku miała miejsce potyczka pomiędzy oddziałem powstańczym Franciszka Budziszewskiego a Rosjanami. Walka zakończyła się klęską Polaków, w wyniku której zginęło 15 powstańców. Pozostali dostali się do rosyjskiej niewoli lub schronili się za granicą, gdzie większość z nich wpadła w ręce niemieckie.

W latach 1916–1918 wzniesiono neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, zastępujący wcześniejszą drewnianą świątynię z 1639 roku. W kościele znajdują się trzy ołtarze z XVIII wieku oraz drewniana chrzcielnica. Na pobliskim cmentarzu spoczywa Władysław Jagiełło, polski żołnierz poległy w 1945 roku.

15 września 1941 roku Niemcy rozstrzelali we wsi 15 Polaków. W okresie PRL-u powstała tutaj Spółdzielnia Kółek Rolniczych.

Sport

W Ostrowitem funkcjonuje klub sportowy Czarni Ostrowite, którego sekcja piłkarska występuje w konińskiej klasie okręgowej. W pobliskiej Mieczownicy znajduje się stadnina koni arabskich.

„`