„`html
Ostrowite – Wieś w Gminie Chojnice
Ostrowite to wieś sołecka w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Jej historia sięga starożytności, a formalna lokacja miała miejsce w 1338 roku. Wieś, znana wcześniej pod różnymi nazwami, jest obecnie ośrodkiem rolniczym.
Geografia
Ostrowite znajduje się około 10 km od Chojnic, w południowo-wschodniej części powiatu chojnickiego. Graniczy z sołectwami Silno, Granowo, Nowe Ostrowite i Ciechocin. Teren wsi leży na wysoczyźnie morenowej, z urozmaiconą rzeźbą terenu i gleby o wysokiej urodzajności.
Klimat
Wieś charakteryzuje się klimatem pomorskim, z rocznymi temperaturami od +6,5°C do +7,0°C. Średnie roczne opady wynoszą 600-650 mm, a okres wegetacyjny trwa około 205-210 dni.
Hydrografia
Ostrowite leży w zlewni Ciechocińskiej i Raciąskiej Strugi, z niewielką siecią hydrograficzną. Największym akwenem jest Jezioro Ostrowite, zwane dawniej Wald-See.
Historia
Pradzieje i średniowiecze
Na terenie Ostrowitego odkryto osady z czasów kultury pomorskiej i wielbarskiej. Wczesnośredniowieczne znaleziska, w tym cmentarzysko, świadczą o długiej historii osadniczej. Wieś została lokowana w 1338 roku przez Zakon Krzyżacki.
Nowożytność
Ostrowite przeszło różne zmiany administracyjne, a po I wojnie światowej ponownie znalazło się w Polsce. W okresie II wojny światowej wieś była częścią III Rzeszy, a po wojnie nastąpiły represje wobec mieszkańców.
Morfologia i zabytki
Ostrowite ma charakterystyczną strukturę owalnicową, z domami jednorodzinnymi, w tym zabytkowymi. Najważniejszym zabytkiem jest gotycki kościół parafialny św. Jakuba Apostoła z 1402 roku.
Transport i instytucje
Wieś jest połączona z Chojnicami przez drogi powiatowe oraz komunikację publiczną. Działa tutaj ochotnicza straż pożarna oraz parafia św. Jakuba Apostoła.
Ciekawostki
Ostrowite pojawia się w lokalnych legendach, a także w literaturze, jak w „Pomorzu” Oskara Kolberga i „Psich latach” Güntera Grassa. Wśród znanych osób związanych z wsią znajdują się duchowni oraz artyści.
„`