Ostrawica – Rzeka w Czechach
Ostrawica (czes. Ostravice, niem. Ostrawitz(a)) to rzeka we wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim, będąca prawym dopływem górnej Odry. Jej źródła znajdują się w Beskidzie Morawsko-Śląskim, gdzie wypływa jako Bílá Ostravice (Biała Ostrawica) i Černá Ostravice (Czarna Ostrawica).
Przebieg Rzeki
Oba potoki łączą się we wsi Stare Hamry i kontynuują swoją drogę jako Ostrawica, przepływając przez Frydek-Mistek i Ostrawę, gdzie uchodzą do Odry. Na górnym biegu rzeki, w latach 60. XX wieku, zbudowano zaporę wodną Šance, co doprowadziło do powstania zbiornika wodnego Šance.
Dopływy
Ważniejsze dopływy Ostrawicy to:
- Čeladenka
- Morawka
- Łucyna
Historia Granic
Granice związane z Ostrawicą mają długą historię. Po utworzeniu księstwa cieszyńskiego w 1290 roku, granica została potwierdzona dyplomem z 2 sierpnia 1297 roku. Od 1327 roku księstwo cieszyńskie stało się lennem Królestwa Czech, co wpłynęło na znaczenie tej granicy.
W administracji austriackiej granica śląsko-morawska została praktycznie zniesiona w latach 1783-1848 z utworzeniem gubernium morawsko-śląskiego. Również w okresie czechosłowackim, 1 grudnia 1928 roku, granice administracyjne zostały zmienione w związku z utworzeniem Ziemi Morawskośląskiej, ze stolicą w Brnie. Ostatnią zmianę w statusie granicy kościelnej Ostrawicy wprowadzono w 1996 roku, kiedy to powstała diecezja ostrawsko-opawska.