„`html
Ośno – Charakterystyka
Ośno to wieś zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie aleksandrowskim, w gminie Aleksandrów Kujawski. W 1954 roku miejscowość została wyłączona z granic miasta Aleksandrów Kujawski. W latach 1975–1998 Ośno należało do województwa włocławskiego.
Historia
W XIX wieku Ośno opisywano jako wieś, folwark oraz dobra, znajdujące się w powiecie nieszawskim, w gminie i parafii Służewo. Wieś leżała przy linii drogi żelaznej warszawsko-bydgoskiej. W 1827 roku Ośno liczyło 225 mieszkańców i 26 domów, natomiast w 1882 roku populacja wynosiła 174 osoby.
W XVI wieku wieś była własnością rodziny Szemikowskich. Rejestr poborowy z 1583 roku wymienia następujące osoby:
- Albert Szemikowski – 4 łany, 2 zagrodników, 2 rzemieślników
- Lucjan Szemikowski – 3 łany, 2 zagrodników
- Jan Szemikowski – 4 łany, 2 zagrodników
W 1855 roku folwark Ośno miał powierzchnię 1234 mórg, w tym:
- gruntów ornych i ogrodów – 978 mórg
- łąk – 97 mórg
- pastwisk – 72 mórg
- lasów – 46 mórg
- nieużytków – 42 mórg
W skład dóbr Ośno wchodziły również folwarki Stawki (642 mórg) i Aleksandrów (367 mórg). W 1885 roku folwarki te zostały wydzielone z obszaru dóbr. Wieś Ośno miała 41 osad i 35 mórg gruntów, podczas gdy inne pobliskie miejscowości (Odolany, Aleksandrowo, Stawki) miały różne wielkości gruntów i osad.
Przez Ośno przebiegała kolej wąskotorowa, a na terenie wsi znajdował się przystanek.
Przypisy
Ośno jest częścią powiatu aleksandrowskiego, a więcej informacji można znaleźć w odpowiednich dokumentach gminy.
„`