Osława – Rzeka w Bieszczadach
Osława to rzeka położona w południowo-wschodniej Polsce, będąca lewym dopływem Sanu. Jej długość wynosi 55 km, a powierzchnia zlewni to 503 km². Źródła rzeki znajdują się na stokach Matragony w Bieszczadach, skąd płynie na zachód, a następnie skręca na północ w okolicach Przełęczy Łupkowskiej. W dolnym biegu meandruje, kierując się na północny wschód, aż uchodzi do Sanu w pobliżu wsi Zasław.
Geografia i Historia
Dolina Osławy wyznacza granicę między Beskidem Niskim a Bieszczadami Zachodnimi. Nazwa rzeki została po raz pierwszy zapisana w 1400 roku i prawdopodobnie pochodzi od przedsłowiańskiego słowa osła, oznaczającego ‘kamień’.
Infrastruktura i Transport
Dolina Osławy pełni funkcję szlaku komunikacyjnego. Wzdłuż rzeki przebiegają:
- linia Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej (Balnica – Rzepedź)
- linia kolejowa z Przełęczy Łupkowskiej do Zagórza
- drogi nr 897 i 892
Rzeka przepływa przez wsie: Maniów, Wola Michowa, Smolnik, Mików, Duszatyn, Prełuki, Turzańsk, Rzepedź, Szczawne, Kulaszne, Wysoczany, Mokre, Morochów, Czaszyn, Tarnawa Dolna, Wielopole, Zagórz oraz Zasław (dawniej Zasławie).
Dopływy
Do większych dopływów Osławy należą:
- Osławica
- Kalniczka
Turystyka
Do 1946 roku dorzecze Osławy zamieszkiwane było głównie przez rusińskich Łemków. W dolinie zachowały się drewniane cerkwie wschodniołemkowskiej proweniencji, a także murowane obiekty z początku XX wieku. W regionie prowadzi Szlak Ikon Dolina Osławy, ułatwiający turystykę oraz poznawanie lokalnej kultury.