Oskar Schindler
Oskar Schindler (28 kwietnia 1908 – 9 października 1974) był niemieckim przedsiębiorcą, który uratował wielu Żydów przed zagładą w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej.
Życiorys
Urodził się w Svitavach (ówczesne Zwittau) w Austro-Węgrzech w zamożnej rodzinie kupieckiej. Po kryzysie gospodarczym w latach 30. XX wieku stracił część majątku. W 1928 roku ożenił się z Emilie Pelzl. Schindler rozpoczął karierę jako przedstawiciel handlowy i w 1935 roku wstąpił do Partii Sudeckoniemieckiej, później został agentem Abwehry. Po aneksji Kraju Sudetów do III Rzeszy, dołączył do NSDAP.
Po inwazji na Polskę, Schindler przejął fabrykę naczyń emaliowanych w Krakowie, przekształcając ją w Deutsche Emaillewarenfabrik, gdzie zatrudnił około 1300 Żydów. Początkowo motywowany chęcią zysku, wkrótce zaczął aktywnie dbać o swoich pracowników, argumentując, że wykwalifikowani robotnicy są niezbędni dla funkcjonowania fabryki.
Ratując Żydów
W 1942 roku, w czasie likwidacji krakowskiego getta, Schindler podjął decyzję o ochronie swoich pracowników, znanych jako Schindlerjuden. Dzięki umiejętnościom negocjacyjnym i łapówkom, zdołał przenieść 900 Żydów do obozu pracy w pobliżu swojej fabryki, zapewniając im większe bezpieczeństwo.
W 1944 roku, gdy Armia Czerwona zbliżała się do Krakowa, Schindler przeniósł 1200 pracowników do nowej lokalizacji w obozie Groß-Rosen. Udało mu się również ocalić ich z transportu do Auschwitz-Birkenau. Obóz Brünnlitz, gdzie się znajdowali, został wyzwolony w maju 1945 roku.
Życie po wojnie
Po wojnie Schindler wyemigrował do Argentyny, gdzie jednak zbankrutował. W 1958 roku wrócił do Niemiec, prowadząc nieudane interesy i odwiedzając Izrael, gdzie spotykał się z ocalałymi Żydami. Zmarł w Hildesheim na skutek niewydolności wątroby i został pochowany na katolickim cmentarzu w Jerozolimie, zgodnie z własnym życzeniem.