Początki Bractwa Obrońców Bożego Grobu
Bractwo Obrońców Bożego Grobu ma swoje korzenie w IV wieku, kiedy to cesarzowa św. Helena oraz cesarz św. Konstantyn ufundowali Kościół Bożego Grobu w 326 roku. Początkowo nazywano je Zakonem Spoudaeoi, a jego członkami byli mnisi. Z biegiem czasu, w obliczu islamskich najazdów, mnisi ci musieli bronić Kościoła w Jerozolimie. Zakon przyjął religijną regułę św. Bazylego, a jego opiekunem był patriarcha Jerozolimy.
Okres Krzyżowców
Po zdobyciu Jerozolimy przez krzyżowców w 1099 roku, Gotfryd z Bouillon utworzył zakon Ordo Canonicorum Regularium Custodum Sacrosant Sepulchri Domini Hierosolymitani. Kapituła składająca się z duchownych i rycerzy zajmowała się oprowadzaniem pątników oraz obroną Grobu Chrystusa. Z biegiem lat rolę dominującą zaczęli odgrywać kapłani.
Rozwój w Europie
Po upadku Królestwa Jerozolimy zakon przeniósł swoją działalność do Europy, szczególnie do Perugii, gdzie mieściła się siedziba przeora generalnego. Bożogrobcy propagowali kult Grobu Pańskiego oraz angażowali się w działalność charytatywną.
Kryzys i reaktywacja
W 1453 roku po upadku Konstantynopola, patriarcha Jerozolimski uzyskał potwierdzenie zwierzchności Prawosławnego Bractwa nad świętymi miejscami Ziemi Świętej. Zakon łaciński przeszedł kryzys, a w 1489 roku papież Innocenty VIII inkorporował go do zakonu joannitów. Mimo że zakon zniknął z wielu krajów europejskich, przetrwał w Hiszpanii i Polsce. Reaktywację łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847 roku oraz reformy w XX wieku przyczyniły się do jego odrodzenia.
Współczesne Bractwa Bożogrobców
Ortodoksyjne Bractwo
Obecnie prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III pełni rolę przewodniczącego mniszego Bractwa Bożego Grobu. Bractwo to ma swoją odznakę – złoty krzyż grecki na czerwonej wstędze. Wśród rycerzy znaleźli się znani politycy, w tym prezydenci USA i Rosji.
Bożogrobcy łacińscy
Rycerski zakon bożogrobców działa obecnie w 40 krajach. Jego wielkim mistrzem jest kardynał Fernando Filoni. Zakon wspiera katolików w Ziemi Świętej, a także prowadzi blisko 100 szkół, które są dostępne dla dzieci niezależnie od ich pochodzenia czy wyznania.