Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ordynacja wyborcza

Ordynacja wyborcza i systemy wyborcze

Ordynacja wyborcza to zbiór przepisów prawa regulujących sposób przeprowadzania wyborów, w tym zasady wyłaniania zwycięzców i podziału mandatów. Istnieją dwa podstawowe typy ordynacji: większościowa i proporcjonalna.

Reklama

Typy ordynacji wyborczych

Ordynacje dzieli się na:

  • Ordynacja większościowa – stosowana w krajach anglosaskich oraz we Francji.
  • Ordynacja proporcjonalna – najstarsza to system pojedynczego głosu przechodniego, wprowadzony w 1840 roku w Australii.

W ramach tych typów występują różne wariacje, takie jak systemy mieszane oraz ordynacje specyficzne dla niektórych krajów.

Reklama

Ordynacja wyborcza w Polsce

W Polsce zasady prawa wyborczego określa Kodeks wyborczy, który reguluje:

  • tworzenie komitetów wyborczych,
  • zgłaszanie kandydatów,
  • finansowanie kampanii wyborczych,
  • przebieg wyborów oraz liczenie głosów.

Wybory samorządowe w gminach do 20 000 mieszkańców odbywają się według ordynacji większościowej. W większych gminach oraz w wyborach do Sejmu obowiązuje ordynacja proporcjonalna oparta na metodzie D’Hondta. W wyborach prezydenckich stosuje się zasadę większości bezwzględnej.

Historia ordynacji wyborczej w Polsce

Pierwsze wybory do Sejmu po 1989 roku przeprowadzono w systemie proporcjonalnym. Wprowadzenie progów wyborczych w kolejnych latach przyczyniło się do zmniejszenia rozdrobnienia partyjnego. W 2001 roku zmieniono metodę przydzielania mandatów na zmodyfikowaną metodę Sainte-Laguë, a w 2002 roku powrócono do D’Hondta.

Wybory samorządowe i zmiany prawne

W 2006 roku wprowadzono nowelizację ordynacji wyborczej do rad gmin i sejmików wojewódzkich. W gminach do 20 000 mieszkańców stosuje się ordynację większościową, natomiast w większych gminach – proporcjonalną z otwartymi listami partyjnymi.

Alternatywą mogłaby być Brytyjska Reprezentacja Proporcjonalna, która umożliwia głosowanie na poszczególnych kandydatów zamiast na partie.

Podsumowanie

Ordynacja wyborcza w Polsce jest złożonym systemem, który ewoluował na przestrzeni lat, dostosowując się do potrzeb demokratycznych. Kluczowe zmiany w przepisach miały na celu zwiększenie efektywności i reprezentatywności systemu wyborczego.

Reklama
Reklama