Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Order Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej Olgi

Order Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej Olgi

Order Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej Olgi (ros. Орден cв. paвнoaпocтoльнoй вeликoй княгини Oльги) to order kościelny Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. Jest on nazwany na cześć wielkiej księżnej Olgi, która żyła w X wieku i była pierwszą opiekunką cerkwi rosyjskiej oraz organizatorką życia państwowego w okresie chrystianizacji Rusi.

Olga, znana z pobożnych czynów, była żoną księcia kijowskiego Igora. Po jego śmierci w 945 roku rządziła krajem przez 20 lat. W 946 roku, mając około 75 lat, przyjęła chrzest w Bizancjum. Po powrocie do Kijowa zbudowała pierwszą cerkiew ruską pod wezwaniem św. Zofii. Jej wnuk, św. Włodzimierz, obwołał chrześcijaństwo religią państwową Rusi dwadzieścia lat po jej śmierci. Święta Olga jest uznawana zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym.

Historia Orderu

Poprzednik obecnego orderu istniał w Imperium Rosyjskim jako Honorowa Odznaka „Stowarzyszenia św. Olgi”, założonego w 1914 roku. Odznaka ta, nadawana wyłącznie kobietom za zasługi w życiu państwowym i społecznym, miała dwa stopnie i patronowała jej wielka księżna Olga, córka cara Mikołaja II. Przyznano ją tylko dwóm osobom.

Obecny order został ustanowiony 27 grudnia 1988 roku przez Święty Synod Cerkwi Prawosławnej ZSRR. Składa się z trzech klas, które przyznawane są wyłącznie kobietom. Najwyższą klasą jest biały krzyż grecki z szafirowymi kulkami, złotymi promieniami i wizerunkiem św. Olgi w medalionie. Krzyż noszony jest na agrafie na piersi bez wstążeczki.

Wygląd Orderu

  • Klasa I: Biały krzyż grecki z szafirowymi kulkami i złotymi promieniami, z wizerunkiem św. Olgi.
  • Klasa II i III: Portret św. Olgi w odcieniach niekolorowych, krzyż III klasy jest nieemaliowany.

Order noszony jest na agrafie i nie ma wstążeczki, a jego nazwa jest również związana z greckim Orderem Świętych Olgi i Zofii.

Bibliografia

  • F. G. Holweck, A Biographical Dictionary of the Saints, London 1924