Order Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej Olgi
Order Świętej Równej Apostołom Wielkiej Księżnej Olgi (ros. Орден cв. paвнoaпocтoльнoй вeликoй княгини Oльги) to order kościelny Federacji Rosyjskiej i Ukrainy. Jest on nazwany na cześć wielkiej księżnej Olgi, która żyła w X wieku i była pierwszą opiekunką cerkwi rosyjskiej oraz organizatorką życia państwowego w okresie chrystianizacji Rusi.
Olga, znana z pobożnych czynów, była żoną księcia kijowskiego Igora. Po jego śmierci w 945 roku rządziła krajem przez 20 lat. W 946 roku, mając około 75 lat, przyjęła chrzest w Bizancjum. Po powrocie do Kijowa zbudowała pierwszą cerkiew ruską pod wezwaniem św. Zofii. Jej wnuk, św. Włodzimierz, obwołał chrześcijaństwo religią państwową Rusi dwadzieścia lat po jej śmierci. Święta Olga jest uznawana zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym.
Historia Orderu
Poprzednik obecnego orderu istniał w Imperium Rosyjskim jako Honorowa Odznaka „Stowarzyszenia św. Olgi”, założonego w 1914 roku. Odznaka ta, nadawana wyłącznie kobietom za zasługi w życiu państwowym i społecznym, miała dwa stopnie i patronowała jej wielka księżna Olga, córka cara Mikołaja II. Przyznano ją tylko dwóm osobom.
Obecny order został ustanowiony 27 grudnia 1988 roku przez Święty Synod Cerkwi Prawosławnej ZSRR. Składa się z trzech klas, które przyznawane są wyłącznie kobietom. Najwyższą klasą jest biały krzyż grecki z szafirowymi kulkami, złotymi promieniami i wizerunkiem św. Olgi w medalionie. Krzyż noszony jest na agrafie na piersi bez wstążeczki.
Wygląd Orderu
- Klasa I: Biały krzyż grecki z szafirowymi kulkami i złotymi promieniami, z wizerunkiem św. Olgi.
- Klasa II i III: Portret św. Olgi w odcieniach niekolorowych, krzyż III klasy jest nieemaliowany.
Order noszony jest na agrafie i nie ma wstążeczki, a jego nazwa jest również związana z greckim Orderem Świętych Olgi i Zofii.
Bibliografia
- F. G. Holweck, A Biographical Dictionary of the Saints, London 1924