Order Feniksa
Order Feniksa (gr. Τάγμα του Φοίνικος, Tagma toy Phoinikos) to trzecie najwyższe odznaczenie w Grecji, ustanowione 13 maja 1926 przez rząd II Republiki Greckiej. Jego celem było uhonorowanie cudzoziemców i zastąpienie zniesionego Orderu Jerzego I. Po przywróceniu monarchii w 1935 roku, Order Feniksa został włączony do królewskiego systemu odznaczeń jako czwarte w hierarchii.
Nazwa orderu nawiązuje do mitycznego ptaka Feniksa, symbolizującego odrodzenie republiki Hellenów po zniesieniu monarchii. W czasach monarchicznych istniały dwie klasy orderu: wojskowa i cywilna. Obecnie order przyznawany jest za zasługi w dziedzinie administracji, literatury, sztuk pięknych, gospodarki i nauki zarówno obywatelom greckim, jak i cudzoziemcom.
Klasy Orderu
Order Feniksa składa się z pięciu klas, zgodnych z systemem Legii Honorowej:
- Krzyż Wielki
- Wielki Komandor
- Komandor
- Oficer Krzyża Złotego
- Kawaler Krzyża Srebrnego
Opis Odznaczenia
Krzyż orderu to biało emaliowany „krzyż koniczynowy” z wizerunkiem złotego feniksa na awersie, nad którym znajduje się złota pięcioramienna gwiazda. Na rewersie widnieje biały krzyż grecki, a w czasach monarchii znajdowały się tam inicjały panującego. Gwiazda dla I i II klasy jest srebrna, ośmiopromienna, z wizerunkiem feniksa.
Wstęga orderu ma pomarańczowy kolor z dwoma czarnymi paskami po bokach, podczas gdy w czasach monarchii była żółta i zawieszona na złotej koronie królewskiej.
Bibliografia
- Arnhard Graf Klenau, Europäische Orden ab 1700, München 1978
Kategoria: Greckie odznaczenia cywilne