Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Opole (województwo lubelskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Opole – Informacje podstawowe

Opole to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Podedwórze. Jest sołectwem tej gminy i według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, liczy 171 mieszkańców. Mieszkańcy wsi są wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego, przynależąc do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Podedwórzu.

Historia

Opole ma długą historię sięgającą średniowiecza, kiedy to istniał tu gród i osada przy szlaku komunikacyjnym wzdłuż rzeki Zielawy. W XVI wieku wieś stała się własnością rodziny Kopciów herbu Kroje. W 1511 roku, na zlecenie Wasyla Kopcia, odnowiono cerkiew prawosławną, która od końca XVI wieku stała się unicką.

W latach 30. XVII wieku, z inicjatywy Aleksandra Kopcia, ustanowiono parafię rzymskokatolicką, dla której zbudowano drewniany kościół. W XVIII wieku wieś przeszła w ręce Sierakowskich, a następnie Szlubowskich, Zaleskich i Stefana Zabiełły, który w XIX wieku zyskał sławę jako hodowca bydła i producent serów.

W okresie zaboru rosyjskiego, po likwidacji obrządku unickiego, drewniana cerkiew z 1821 roku stała się świątynią prawosławną, a w 1890 roku została rozebrana. Katolicy, po ukazie tolerancyjnym z 1905 roku, wznoszą nowy kościół, znany jako „czerwony”.

W latach 1867–1933, Opole było siedzibą gminy Opole. W latach 1975–1998 wieś znajdowała się w województwie bialskopodlaskim. W latach 50. XX wieku, Opole stało się siedzibą gminy, która później przekształciła się w gminę Podedwórze.

Osobistości

W Opolu urodził się Bronisław Ferdynand Trentowski (1808–1869), znany filozof i pedagog, autor dzieła „Chowanna”.

„`