Olej palmowy
Olej palmowy to stały olej roślinny pozyskiwany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego. Surowy olej ma żółtobrązowy kolor, a po rafinacji staje się twardą masą białą lub żółtawą. Jest szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i chemicznym.
Skład
- Kwasy tłuszczowe: Zawiera głównie tłuszcze nasycone, w tym 44% kwasu palmitynowego oraz jednonienasycony kwas oleinowy.
- Karoteny: Czerwony olej palmowy jest bogaty w karoteny, takie jak α-karoten i β-karoten, które nadają mu ciemnoczerwony kolor.
Wpływ na zdrowie
Olej palmowy, często używany do smażenia, utlenia się, co może prowadzić do powstawania szkodliwych produktów. Nadmiar kwasu palmitynowego, zgodnie z badaniami, może podnosić cholesterol we krwi i sprzyjać chorobom serca. Światowa Organizacja Zdrowia oraz inne instytucje zalecają ograniczenie jego spożycia ze względu na związki z chorobami układu krążenia.
W 2016 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazał, że olej palmowy zawiera wysokie stężenia potencjalnie rakotwórczych chloropochodnych, powstających podczas rafinacji w wysokich temperaturach.
Ekologia
Produkcja oleju palmowego przyczynia się do niszczenia lasów deszczowych w Indonezji i Malezji, gdzie powstaje ponad 85% globalnej produkcji. Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, przy obecnym tempie produkcji, do 2022 roku może zostać zniszczone 98% lasów Sumatry i Borneo, co zagraża wielu gatunkom zwierząt.