Dzisiaj jest 11 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Okulistyka

Okulistyka i oftalmologia

Okulistyka, znana również jako oftalmologia, to dziedzina medycyny, która koncentruje się na diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce schorzeń oczu. W Polsce konsultantem krajowym w tej dziedzinie od 1 czerwca 2017 roku jest prof. dr hab. n. med. Marek Rękas.

Historia okulistyki

Historia okulistyki sięga tysięcy lat wstecz. Według niektórych źródeł, pierwsze operacje okulistyczne mogły mieć miejsce już 4,5 tysiąca lat p.n.e., jednak brak jest na to solidnych dowodów. Najstarsza pisemna wzmianka o operacjach oczu pochodzi z Kodeksu Hammurabiego, datowanego na około 1772 p.n.e., w którym opisano procedurę usunięcia ropnia worka łzowego.

Pionierem współczesnych operacji okulistycznych był Georg Bartisch, niemiecki lekarz z XVI wieku, który w 1583 roku przeprowadził usunięcie gałki ocznej u pacjenta z powodu nowotworu. W 1709 roku Michel Brisseau zidentyfikował zmętnienie soczewki jako przyczynę zaćmy. W kolejnych latach zaczęły powstawać specjalistyczne ośrodki okulistyczne:

  • Wiedeń – 1786
  • Londyn – 1804 (Moorfields Eye Hospital)
  • Petersburg – 1806

W Polsce pierwszym ośrodkiem okulistyki był Instytut Oftalmiczny, założony w 1823 roku przez Wiktora Feliksa Szokalskiego, uznawanego za ojca polskiej okulistyki.

Najnowsze aktualności: