Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Okół (Kraków)

Okół – Historia i Znaczenie

Okół to dawna osada, która istniała w średniowieczu w południowej części dzisiejszego Starego Miasta w Krakowie. Początkowo stanowił podgrodzie grodu wawelskiego, rozwijając się wzdłuż ulicy Grodzkiej wokół placu targowego przy kościele św. Andrzeja. Granice Okółu obejmowały obszar do ulicy Poselskiej oraz więcej, pokrywając się z późniejszymi murami obronnymi Krakowa.

Reklama

Po lokacji Krakowa w 1257 roku, Okół pełnił funkcję łącznika między Krakowem a Wawelem. W XIV wieku, według niektórych badaczy, mógł uzyskać prawa miejskie, co sugeruje wzmianka z 1338 roku o Nova Civitas in Okol. Z kolei inni naukowcy twierdzą, że Okół nigdy nie był odrębnym miastem i od 1310 roku stał się częścią Krakowa.

Współczesny Okół

Obecnie Okół znajduje się w południowej części Starego Miasta. Główną arterią komunikacyjną jest ulica Grodzka, a równolegle biegnie ulica Kanonicza. W tej okolicy znajduje się wiele zabytkowych obiektów, w tym:

Reklama
  • Kościół św. Andrzeja
  • Kościół św. Idziego
  • Kościół św. Piotra i Pawła
  • Budynek Collegium Iuridicum UJ
  • Kamienice i pałace przy ulicy Kanoniczej

Centralnym punktem dzielnicy jest plac św. Marii Magdaleny, powstały na miejscu zburzonego kościoła pod jej wezwaniem. Planty otaczają Okół od wschodu i zachodu, tworząc zieloną przestrzeń w pobliżu historycznego centrum Krakowa.

Podsumowanie

Okół to istotna część historii Krakowa, łącząca różne epoki i kultury. Jego znaczenie historyczne widoczne jest w architekturze i układzie urbanistycznym, które przetrwały do dziś.

Reklama
Reklama