Okładzina w Tenisie Stołowym
Okładzina to kluczowy element rakietki do tenisa stołowego, mający bezpośredni kontakt z piłeczką. Może być stosowana na jednej lub obu stronach deski rakietki. W przypadku, gdy okładziny są nałożone na obie strony, jedna powinna być czarna, a druga jasnoczerwona. Jeżeli zastosowano okładzinę jednostronnie, również obowiązuje zasada dotycząca kolorów.
Od 21 października 2021 roku Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) zatwierdziła nowe kolory okładzin: różowy, fioletowy, zielony i niebieski, zachowując jednocześnie dotychczasowe kolory czarny i czerwony.
Wymagania dotyczące okładzin
Okładzina musi pokrywać całą powierzchnię deski, z wyjątkiem obszaru blisko uchwytu, który może być pozostawiony niepokryty lub pokryty dowolnym materiałem. Okładziny można przymocować za pomocą:
- samoprzylepnych arkuszy
- podkładów
- specjalnych klejów
Ważne jest, aby warstwa okładziny oraz klej na stronie używanej do odbijania piłeczki miały jednakową grubość. Okładziny z czasem ulegają degradacji, co wpływa na ich elastyczność. Na zawodach krajowych i światowych okładziny są dokładnie sprawdzane przez sędziów. Rakietki z popękanymi okładzinami lub z nałożonymi innymi substancjami są niedopuszczalne.
Rodzaje okładzin
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje okładzin:
- Zwykła okładzina: składa się z jednej warstwy niegąbczastej gumy. Z jednej strony jest gładka, a z drugiej pokryta czopkami. Gęstość czopków wynosi od 10 do 50 na centymetr kwadratowy, a grubość całkowita, włącznie z klejem, nie może przekraczać 2 mm. Okładzina ta musi być naklejona czopkami na zewnątrz.
- Okładzina typu sandwich: składa się z zwykłej okładziny oraz warstwy gąbczastej gumy (pianki). Czopowana guma może być naklejona czopkami na zewnątrz lub do wewnątrz. Warstwa gąbczasta musi być przyklejona do deski, a guma czopowana na niej. Całkowita grubość tej okładziny, łącznie z klejem, nie może przekraczać 4 mm.
Bibliografia
- Dozwolone kolorowe okładziny do tenisa stołowego – ToTemat.pl
- czopiarze.pl