Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ogonice

Ogonice (Appendicularia)

Ogonice to gromada małych zwierząt morskich, które zaliczane są do osłonic. Wyróżnia się około 60 gatunków, które występują w różnych morzach do głębokości 200 m.

Reklama

Systematyka

Gromada Ogonic obejmuje jeden rząd, Copelata, który dzieli się na kilka rodzin:

  • Fritillaridae
  • Kowalevskaiidae
  • Oikopleuridae

Anatomia

Ogonice to planktonowe zwierzęta o długości ciała od kilku do 90 mm. Charakteryzują się bezbarwnym lub przezroczystym ciałem pokrytym jednowarstwowym naskórkiem, który wytwarza cienki oskórek chitynowy. W ich organizmach znajdują się komórki gruczołowe, które produkują substancje tworzące domki i sieci, pełniące rolę w chwytaniu pokarmu.

Reklama

Ruch ogona pozwala na odrzutowy sposób poruszania się, a sieć znajdująca się w domku umożliwia filtrację pokarmu z wody. W przypadku zagrożenia ogonica może opuścić dom przez otwór lub rozerwać go ogonem. Otwory skrzelowe znajdują się po bokach ciała. Otwór gębowy prowadzi do szerokiej gardzieli, w której znajduje się endostyl wspomagający transport pokarmu.

Pokarm przemieszcza się do żołądka, a następnie do jelita, które nie zawiera mięśni – transport odbywa się za pomocą rzęsek. Serce ogonicy, umiejscowione pod żołądkiem, kurczy się około 250 razy na minutę. Krew jest bezbarwna i ma otwarty układ krwionośny. Układ nerwowy składa się z grzbietowego pnia nerwowego, który przechodzi przez całe ciało.

Rozmnażanie

Większość ogonic jest obojnakami, z wyjątkiem Oikopleura doica. Gonady znajdują się poza pętlą jelita, a jajniki otaczają jądr. Plemniki są uwalniane do wody, a jaja wydostają się po rozerwaniu ściany ciała, co prowadzi do śmierci zwierzęcia. Z jaja wylęga się larwa, która nie przechodzi przeobrażenia, a po osiągnięciu odpowiedniego rozwoju może rozmnażać się. Ogonice są organizmami neotenicznymi, a młode larwy mają ogon, który przemieszcza się na brzuszną stronę ciała w miarę wzrostu.

Reklama
Reklama