Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Odznaka „Na Straży Pokoju”

Odznaka „Na Straży Pokoju”

Odznaka „Na Straży Pokoju” była polskim odznaczeniem resortowym ustanowionym w okresie PRL, w latach 1972-1991, przeznaczonym dla obywateli ZSRR.

Reklama

Historia

Ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z 22 września 1972 roku, odznaka miała na celu uhonorowanie żołnierzy Armii Radzieckiej oraz ich wkładu w umacnianie relacji polsko-radzieckich. Była przyznawana w trzech stopniach: złotym, srebrnym i brązowym. Nadawanie odznaki zakończono de facto przed uchwałą uchylającą z 15 października 1991 roku.

Zasady nadawania

Odznakę mogły otrzymać żołnierze Armii Radzieckiej stacjonujący w Polsce, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej gospodarki i brali udział w czynach społecznych lub działaniach na rzecz zwalczania klęsk żywiołowych. W szczególnych przypadkach mogła być przyznawana także innym obywatelom ZSRR, w tym członkom delegacji rządowych. Nadawana była przez Prezesa Rady Ministrów lub ministra obrony narodowej na wniosek Pełnomocnika Rządu PRL do Spraw Pobytu Wojsk Radzieckich w Polsce.

Reklama

Opis odznaki

Odznaka miała kształt krążka o średnicy 38 mm, wykonana z metalu w kolorach złotym, srebrnym lub brązowym. Na awersie znajdował się napis „NA STRAŻY” oraz „POKOJU”, a także rysunek orła w konturze mapy Polski. Na rewersie umieszczono napis „PRZYJAŹŃ • SOCJALIZM • POKÓJ” oraz informację o Radzie Ministrów PRL. Odznaka zawieszona była na wstążce w narodowych barwach Polski i ZSRR, z zielonym pasem pośrodku.

Odznaczeni

Lista odznaczonych nie została przedstawiona w dostępnych materiałach.

Przypisy

Brak dostępnych przypisów.

Bibliografia

  • Brak dostępnych źródeł.

Kategoria: Odznaczenia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

Kategoria: Polskie odznaczenia resortowe

Reklama
Reklama