Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Odwrotny paradoks hazardzisty

Chcę dodać własny artykuł

Odwrotny paradoks hazardzisty

Odwrotny paradoks hazardzisty to błąd logiczny, który polega na mylnym przekonaniu, że do wygrania w grze losowej, takiej jak automat do gier, potrzebna jest duża liczba prób. Osoby popełniające ten błąd często sądzą, że szansa na wygraną wzrasta wraz z większą liczbą gier.

Przykładem takiego rozumowania może być stwierdzenie: „Nie mam szans wygrać na tym automacie, bo dopiero został włączony i to jest pierwsza gra dzisiaj, a jak wiadomo, wygranie czegokolwiek jest bardzo mało prawdopodobne, więc potrzeba wielu gier, żeby coś wygrać.”

Mylenie prawdopodobieństwa

Błąd ten wynika z niepoprawnego zrozumienia koncepcji prawdopodobieństwa. W przypadku uczciwego automatu do gier, prawdopodobieństwo wygranej jest stałe dla każdej pojedynczej próby. Oznacza to, że:

  • Prawdopodobieństwo wygranej w n-tej próbie, niezależnie od wyników wcześniejszych prób, pozostaje takie samo.
  • Nie ma żadnego wpływu na szansę wygranej to, ile razy graliśmy wcześniej.

W rzeczywistości, myślenie, że wcześniejsze niepowodzenia zwiększają szansę na wygraną w przyszłych grach, jest błędne. Prawdopodobieństwo wygranej na automacie w n-1 próbie nie zmienia prawdopodobieństwa wygranej w n-tej próbie.

W związku z tym, warto pamiętać, że każda próba jest niezależna, a szansa na wygraną pozostaje taka sama, niezależnie od wyników wcześniejszych rozgrywek.