Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej

Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO)

Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej (ORMO) była paramilitarną organizacją społeczną, powołaną przez Radę Ministrów 21 lutego 1946 roku, a rozwiązana przez Sejm 23 listopada 1989 roku. Jej członkowie, w wieku od 18 do 45 lat, rekrutowani byli głównie z PZPR oraz innych organizacji. W szczytowym okresie liczyła około 400 tysięcy osób.

Historia

1946–1968

Początkowo ORMO była samodzielna, jednak w praktyce podporządkowana Milicji Obywatelskiej (MO). W latach 50. XX wieku jej działalność osłabła, ale znacząco zaangażowała się w wydarzenia marcowe 1968 roku, gdzie członkowie ORMO brali udział w pacyfikacji demonstracji studenckich. Następnie organizacja została zreorganizowana, a jej struktura podzielona na niezależne organizacje wojewódzkie.

1969–1989

W latach 70. ORMO funkcjonowała pod nadzorem Sztabów Wojewódzkich, w których skład wchodzili emerytowani oficerowie MO. W ramach ORMO istniały Oddziały Zwarte oraz Brygady Ruchu Drogowego, które współdziałały z ZOMO. Celem tych jednostek była ochrona porządku publicznego oraz nadzór nad ruchem drogowym.

Stan wojenny

W czasie stanu wojennego ORMO, a szczególnie Oddziały Zwarte, były używane do tłumienia demonstracji, mimo obaw o ich sympatie prosolidarnościowe. Władze partyjne tworzyły oddziały samoobrony, które miały na celu ochronę członków PZPR. Po zakończeniu stanu wojennego, ORMO zaczęła tracić na znaczeniu, a jej rozwiązanie było jedynie formalizacją istniejącego stanu rzeczy.

Umundurowanie i wyposażenie

Członkowie ORMO nosili mundury wyjściowe, przypominające umundurowanie wojsk lotniczych. Organizacja miała charakter społeczny i nie była zmilitaryzowana, co odróżniało ją od formalnych służb państwowych.

Przyrzeczenie członka ORMO

Nowi członkowie składały uroczyste przyrzeczenie, w którym zobowiązywali się do służby Ojczyźnie oraz do współpracy z organami porządku publicznego, pomoc w sytuacjach kryzysowych oraz przestrzegania dyscypliny organizacyjnej.

Uwagi

ORMO, jako organizacja paramilitarna, miała istotny wpływ na porządek publiczny w Polsce w okresie PRL, jednak jej działania były często powiązane z polityką PZPR.