Ochojec
Ochojec, część Katowic, położony w dzielnicy Piotrowice-Ochojec, jest miejscowością o funkcji mieszkalnej oraz medycznej. Znajduje się tu Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Historia Ochojca sięga XVIII wieku, a jego rozwój znacznie przyspieszył po II połowie XIX wieku. W 1951 roku Ochojec został włączony do Katowic, a od 1992 roku tworzy wspólną dzielnicę z Piotrowicami.
Geografia
Ochojec leży na Wyżynie Śląskiej, w dorzeczu Odry, w zlewni Kłodnicy. Rzeka Ślepiotka przepływa przez miejscowość, a obszar charakteryzuje się umiarkowanym klimatem. W rejonie Ochojca znajduje się rezerwat przyrody „Ochojec”, chroniący roślinność górską oraz unikalne gatunki zwierząt.
Historia
Początki Ochojca sięgają końca XVIII wieku, kiedy to osiedlono tu trzech siodłaków na gruntach folwarku. W XIX wieku miejscowość zyskała na znaczeniu dzięki nowym drogom oraz linii kolejowej. W okresie międzywojennym liczba mieszkańców znacznie wzrosła, a Ochojec stał się częścią Polski po plebiscycie w 1921 roku. Po II wojnie światowej, miejscowość przekształciła się w obszar z zabudową jednorodzinną oraz instytucjami publicznymi.
Gospodarka
Ochojec ma charakter wielofunkcyjny, z działalnością w sektorze usług, handlu i przemysłu. Znajdują się tu przedsiębiorstwa budowlane oraz instytucje, jak Zarząd Dróg Wojewódzkich. Miejscowość do lat 50. XX wieku zachowała wiejski charakter, lecz szybko rozwijała się dzięki rozbudowie infrastruktury.
Transport
Główną arterią komunikacyjną Ochojca jest ulica gen. Zygmunta Waltera-Jankego. W przeszłości Ochojec miał bocznicę kolejową, a obecnie transport publiczny realizowany jest za pomocą autobusów, łączących Ochojec z innymi częściami Katowic i okolicznymi miastami.
Architektura i urbanistyka
W Ochojcu znajdują się budynki z różnych okresów historycznych, głównie jednorodzinne. Historyczny rozwój miejscowości widać w zabudowie, która zwiększyła się znacznie w latach międzywojennych. Ważnym obiektem jest kościół św. Jacka, który przeszedł rozbudowę w latach 70.
Kultura i edukacja
W Ochojcu działa Miejski Dom Kultury oraz szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Historia oświaty sięga 1910 roku, z pierwszą szkołą, która przekształciła się w Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2.
Ochrona zdrowia
W Ochojcu znajduje się Górnośląskie Centrum Medyczne, które oferuje szeroki zakres usług kardiologicznych. Obiekt ten powstał w 1977 roku i odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia regionu.
Religia
Parafia św. Jacka w Ochojcu, należąca do archidiecezji katowickiej, obsługuje lokalną społeczność katolicką. Historia parafii sięga 1936 roku, gdy została wydzielona z parafii w Piotrowicach.
Sport i rekreacja
Ochojec oferuje tereny rekreacyjne, w tym Lasy Murckowskie i rezerwat „Ochojec”. Przez miejscowość przebiegają szlaki rowerowe i piesze, a lokalny Klub Sportowy Bumeikan promuje aikido.