Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Chcę dodać własny artykuł

Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza, znana również jako inicjatywa ludowa, jest istotnym elementem demokracji bezpośredniej. Umożliwia grupie obywateli, posiadających pełnię praw wyborczych, wniesienie projektu ustawy do parlamentu. W Polsce prawo to przysługuje co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo głosować w wyborach do Sejmu.

Zakres i Ograniczenia

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza w Polsce nie obejmuje:

  • projektu ustawy budżetowej oraz ustaw dotyczących finansów publicznych – te mogą inicjować wyłącznie Rada Ministrów (art. 221 Konstytucji),
  • projektu ustawy o zmianie Konstytucji – inicjatywę mogą zgłaszać co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat oraz prezydent (art. 235 ust. 1 Konstytucji).

Procedura Wnoszenia Inicjatywy

Procedura obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w Polsce jest regulowana ustawą z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Aby wnieść projekt ustawy do Sejmu, należy utworzyć komitet inicjatywy ustawodawczej, który musi składać się z co najmniej 15 osób i posiada osobowość prawną.

Na zlecenie Marszałka Sejmu, Państwowa Komisja Wyborcza weryfikuje podpisy popierające inicjatywę. Projekty obywatelskie, podobnie jak inne projekty ustaw, podlegają zasadzie dyskontynuacji, z tym że mogą być procedowane w następnej kadencji Sejmu.

Ochrona i Przyszłość Inicjatywy

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że projekty obywatelskie powinny być szczególnie chronione jako przejaw demokracji bezpośredniej. W tej kwestii apelował do Komisji Ustawodawczej Sejmu RP o rozpoczęcie dyskusji na temat zmiany przepisów dotyczących obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Podsumowanie

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza w Polsce jest ważnym narzędziem dla obywateli, które umożliwia im aktywne uczestnictwo w procesie legislacyjnym, jednak z pewnymi ograniczeniami i regulacjami. Jej przyszłość może wymagać dostosowania przepisów, aby zapewnić skuteczniejszą ochronę i wsparcie dla inicjatyw obywatelskich.