Obrona cywilna
Obrona cywilna to system mający na celu ochronę ludności, zakładów pracy, dóbr kultury oraz udzielanie pomocy poszkodowanym w czasie wojny i klęsk żywiołowych.
Obrona cywilna w Polsce
Aktualny stan prawny
Od 23 kwietnia 2022 r. obowiązuje nowa ustawa o obronie Ojczyzny, która uchyliła wcześniejszą ustawę z 1967 r. Oznacza to, że obecnie w Polsce brak jest podstaw prawnych dla funkcjonowania obrony cywilnej.
Rys historyczny
Do 22 kwietnia 2022 r. organizację obrony cywilnej w Polsce prowadziła Obrona Cywilna Kraju, której szefem był Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Na poziomie gminy, powiatu i województwa przygotowywano plany obrony cywilnej, które stanowiły kluczowe instrukcje dla władz w sytuacjach zagrożenia.
Struktura obrony cywilnej była zorganizowana na różnych poziomach: województwo (wojewoda), powiat (starosta lub prezydent miasta) oraz gmina (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Istniały również formacje obrony cywilnej, które mogły być tworzone przez organy administracyjne i pracodawców.
Służba w obronie cywilnej była obowiązkowa na mocy wcześniejszej ustawy i odbywała się na zasadach podobnych do służby wojskowej.
Znak graficzny
Międzynarodowym znakiem obrony cywilnej jest niebieski trójkąt na pomarańczowym tle. Znak ten chroni mienie przed konfiskatą przez obce wojska w czasie wojny. Nie należy go mylić z oznakowaniem pojazdów specjalnych używanych w Siłach Zbrojnych RP.