Nüshu – Pismo Używane przez Kobiety w Chinach
Nüshu to unikalne pismo, które powstało w prowincji Hunan w Chinach, w szczególności w powiecie Jiangyong. O jego istnieniu świadczy 400-letnia historia, w trakcie której posługiwały się nim wyłącznie kobiety. Pismo to jest sylabariuszem opartym na lokalnym dialekcie Chéngguān, będącym południową odmianą dialektu xiang.
Charakterystyka Nüshu
Pismo nüshu składa się z około 600–700 podstawowych znaków, a w całkowitej liczbie z rzadziej używanymi wariantami może ich być nawet 1,5 tysiąca. Znaki te są w dużej mierze wydłużonymi i pochylonymi formami tradycyjnego pisma chińskiego. W przeciwieństwie do niego, w nüshu słowa homofoniczne zapisuje się jednym znakiem. Część znaków ma również inspirowane wzorami hafciarskimi.
Funkcje i Przekazywanie Nüshu
Nüshu pełniło różne funkcje, w tym:
- Użytkowa – wymiana listów, pisanie wierszy.
- Ornamentacyjna – stosowane w hafcie.
- Obrzędowa – wykorzystywane do tworzenia Ksiąg Trzeciego Dnia, które były elementem wiana.
Ostatnią osobą, która nauczyła się nüshu w tradycyjny sposób, była 96-letnia Yang Huanyi, która zmarła w 2004 roku. Jej prace zostały opublikowane w tym samym roku przez Uniwersytet Tsinghua w Pekinie. W Jiangyong powstało także muzeum, które gromadzi teksty i obiekty związane z tym pismem.
Przetrwanie Nüshu
W czasie chińskiej rewolucji kulturalnej wiele manuskryptów nüshu zostało zniszczonych, uznawanych za „przeżytek feudalizmu”. Zmiany obyczajowe w XX wieku, które umożliwiły kobietom naukę i pracę, spowodowały spadek zainteresowania tym pisem. Obecnie, władze powiatu Jiangyong promują naukę nüshu jako atrakcję turystyczną.
Podobieństwa z Hiraganą
Nüshu ma podobną genezę do japońskiej hiragany, która również była tworzona i używana przez kobiety, nazywana „onnade”, czyli „kobiecą ręką”.
Literatura na Temat Nüshu
Tematyka nüshu została przedstawiona w powieści Lisy See pt. „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz”, która w przystępny sposób opisuje świat kobiet posługujących się tym pismem.
Linki Zewnętrzne
* [Pismo nüshu na portalu Omniglot](http://www.omniglot.com/writing/nushu.htm)
Nüshu stanowi fascynujący przykład kulturowej tożsamości kobiet w Chinach oraz ich walki o wyrażenie siebie w trudnych czasach historycznych.