Dzisiaj jest 2 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nowa Słupia

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Nowa Słupia – Informacje ogólne

Nowa Słupia, dawniej znana jako Słupia Nowa, to miasto w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, będące siedzibą gminy o tej samej nazwie. Prawa miejskie uzyskało w 1351 roku, a następnie zostały odebrane w 1869 roku. Miasto ponownie stało się miastem 1 stycznia 2019 roku.

Położenie

Nowa Słupia znajduje się w Górach Świętokrzyskich, u stóp Łysej Góry, granicząc ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. W pobliżu znajdują się szczyty Góry Jeleniowskiej oraz Góra Chełmowa, a przez miasto przebiegają ważne drogi wojewódzkie.

Miasto jest także punktem startowym wielu szlaków turystycznych, w tym:

  • zielony szlak do Łagowa
  • czarny szlak na Szczytniak
  • czerwony szlak rowerowy do Cedzyny
  • czarny szlak rowerowy do Opatowa
  • niebieski szlak z Łysej Góry do Pętkowic

Historia

Osada Słupia była własnością opactwa benedyktynów od XIII wieku do 1819 roku, kiedy to przeszła w stan upadku po kasacji klasztoru. W 1405 roku miasto uzyskało przywilej odbywania cotygodniowych targów, co przyczyniło się do jego rozwoju.

W okresie przed II wojną światową Nowa Słupia miała 3350 mieszkańców, lecz liczba ta zmniejszyła się do 1353 w 1946 roku z powodu wojny. W 1960 roku powstało Muzeum Staropolskiego Hutnictwa, a miejscowość stała się ośrodkiem turystycznym. Co roku odbywa się tu festyn archeologiczny Dymarki Świętokrzyskie.

Konsultacje w sprawie nadania statusu miasta (2017)

W 2018 roku przeprowadzono konsultacje dotyczące nadania Nowej Słupi statusu miasta. Wyniki były pozytywne, z frekwencją wynoszącą 6,73% w gminie oraz 9,42% w miejscowości. Ostatecznie, 1 stycznia 2019 roku, Nowa Słupia odzyskała prawa miejskie.

Zabytki

  • Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca – wybudowany w 1678 roku, wpisany do rejestru zabytków.
  • Dom Opata – dawniej plebania, obecnie siedziba biblioteki i punkt informacji turystycznej, również wpisany do rejestru zabytków.
  • Kapliczka z początku XX wieku – wzniesiona na miejscu figury św. Floriana, z figurami Chrystusa i św. Marii Magdaleny.

„`