Dzisiaj jest 29 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nojewo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Nojewo

Nojewo to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, w gminie Pniewy. Znajduje się około 20 km na zachód od Szamotuł, przy drodze z Wronek do Pniew, w pobliżu nieczynnej linii kolejowej.

Historia

Nojewo ma średniowieczne korzenie, istnieje od drugiej połowy XIII wieku, po raz pierwszy wymienione w dokumencie z 1284 roku. Miejscowość była związana z Zachodnim Pomorzem i Wielkopolską. W przeszłości były tu grodziska, które pełniły strategiczną rolę. W 1463 roku Nojewo leżało w powiecie poznańskim. Wieś była szlachecka i miała wielu właścicieli, w tym ród Nojewskich oraz Przystanowskich.

W wyniku II rozbioru Polski w 1773 roku, Nojewo przeszło w ręce Prus. W latach 1954–1972 była siedzibą władz gromady Nojewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Przyroda

Okolice Nojewa są atrakcyjne turystycznie, z różnorodnym ukształtowaniem terenu i bogatą fauną, w tym rzadko spotykanym ptactwem, takim jak kania ruda czy żuraw.

Obiekty

  • Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli: Neogotycki, z 1865 roku, wpisany do rejestru zabytków.
  • Pomnik ofiar II wojny światowej: Poświęcony 12 ofiarom hitleryzmu, znajduje się obok kościoła.
  • Szkoła podstawowa: Początkowo funkcjonowała w budynku z 1934 roku, obecnie w nowej szkole z halą sportową.
  • Hydrofornia: Zbudowana około 1980 roku, zapewnia wodę dla okolicznych wsi.
  • Budynek OSP Nojewo: Z 1993 roku, miejsce spotkań wiejskich.
  • Wiadukt ceglany: Z 1908 roku, jeden z trzech w Nojewie.
  • Muzeum Historii Linii Kolejowych: Znajduje się w dawnym dworcu kolejowym, z eksponatami związanymi z historią kolejnictwa.

Szlaki turystyczne

Przez miejscowość przebiega żółty szlak turystyczny z Ostroroga do Sierakowa, co czyni Nojewo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

„`