Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nitroaspiryna

Nitroaspiryna

Nitroaspiryna to organiczny związek chemiczny, który jest estryfikacją kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) oraz azotanu orto-hydroksymetylofenylu. Mimo swojej nazwy, nie należy do grupy związków nitrowych, lecz jest estrykiem kwasu azotowego.

W organizmie nitroaspiryna rozkłada się, uwalniając aspirynę oraz tlenek azotu (NO). Tlenek azotu działa przeciwzakrzepowo, hamując tworzenie się zakrzepów oraz rozpuszczając te już utworzone. Dodatkowo, nitroaspiryna może chronić błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniami i wrzodami, które są skutkiem stosowania dużych dawek aspiryny. Istnieją również przypuszczenia, że nitroaspiryna może spowolnić tempo proliferacji komórek rakowych.

Aktywność antynowotworowa

Aktywność antynowotworowa nitroaspiryny jest znacznie niższa w porównaniu do jej analogów zawierających grupy nitrowe w pozycjach meta oraz para. Uważa się, że rzeczywistym związkiem odpowiedzialnym za działanie antynowotworowe może być metylidenowy analog chinonu, który nie powstaje z izomeru orto. Z tego powodu równoległe uwalnianie aspiryny i tlenku azotu nie ma istotnego znaczenia w kontekście farmakologicznym.

Kategoria

  • Estry aromatyczne
  • Estry kwasu azotowego
  • Estry kwasu octowego
  • Estry kwasów karboksylowych