Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Nils von Schoultz

Chcę dodać własny artykuł

Nils Gustaw Urlic von Schoultz

Nils Gustaw Urlic von Schoultz, znany także jako Mikołaj Gustaw Szulc, to fiński uczestnik powstania kanadyjskiego z 1838 roku. Urodził się 6 lub 7 października 1807 roku w Kuopio, a zmarł 8 grudnia 1838 roku w Fort Henry w Ontario. Mimo fińskiego pochodzenia, Schoultz podawał się za Polaka i stał się bohaterem Polonii kanadyjskiej.

Życiorys

Był synem urzędnika Nilsa Fridrika von Schoultza i Joanny Grinpenberg. W 1821 roku ukończył akademię wojskową w Kalberg i służył w szwedzkiej armii, osiągając stopień oficerski w artylerii do 1830 roku. Po odejściu ze służby wojskowej, według własnych relacji, brał udział w powstaniu listopadowym i spędził czas w rosyjskiej niewoli. Po uwolnieniu dołączył do Legii Cudzoziemskiej w Afryce Północnej.

W 1832 roku ożenił się w Florencji ze Szkotką Ann Campbell, z którą miał dwie córki. Po powrocie do Szwecji osiedlił się, gdzie prowadził laboratorium chemiczne. W 1836 roku przeniósł się do Anglii, a następnie do USA, gdzie przyjął amerykańskie obywatelstwo.

W Stanach Zjednoczonych Schoultz angażował się w amerykańskie loże strzeleckie, wspierając powstanie kanadyjskie. Wziął udział w interwencji w Górnej Kanadzie, gdzie dowodził podczas potyczki o Windmill Point w październiku 1838 roku. Jego oddział został pokonany przez wojska brytyjskie, a on sam został postawiony przed sądem, gdzie mimo obrony przez przyszłego premiera Kanady, Johna Macdonalda, skazano go na śmierć. Został powieszony 8 grudnia 1838 roku.

Dziedzictwo

Początkowo Schoultz był potępiany przez polską emigrację, uznawany za szpiega carskiego. Z biegiem lat jego postać zyskała status legendy w polskiej emigracji w Kanadzie, co potwierdzają opracowania historyczne. W 1938 roku, w 100-lecie bitwy o Windmill Point, odbyły się uroczystości z udziałem premiera Kanady oraz polskiego konsula, podczas których odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Schoultza oraz innych uczestników powstania.

Współczesne badania podważyły tezę o polskim pochodzeniu Schoultza, co spotkało się z oporem niektórych pisarzy polonijnych.

Bibliografia

  • Anna Reczyńska, Nils Schoultz, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXV, 1994