Nilem z Rossano
Nilem z Rossano, znany także jako Nil Młodszy, urodził się jako Mikołaj (Nikolaos) w 910 roku i zmarł 27 grudnia 1004 roku we Frascati. Był świętym katolickim i prawosławnym oraz eremitą.
Życiorys
Pochodził z Rossano w Kalabrii, gdzie jego rodzice byli Grekami. Po śmierci żony, która zmarła młodo, poświęcił się służbie Bogu. Należał do obrządku bizantyjskiego i wstąpił do klasztoru bazylianów w San Nazario. Przyjął imię Nil na cześć św. Nila Synaity.
Po kilku latach życia monastycznego został pustelnikiem w grocie pw. św. Michała, gdzie poświęcał się pracy ręcznej, modlitwie oraz pisaniu. W 943 roku dołączyli do niego bł. Stefan i bł. Jerzy. W obliczu najazdów arabskich przenieśli się do pustelni św. Hadriana, gdzie nauczał i wzywał do pokuty.
Po śmierci biskupa Rossano mieszkańcy chcieli go wybrać na jego następcę, jednak odmówił, wyjaśniając, że złożył ślub. W 981 roku, po śmierci biskupa w Capui, ponownie otrzymał podobną propozycję, ale również ją odrzucił. Po ponownych najazdach Saracenów w 978 roku, przybył do Capui.
Następnie udał się do Monte Cassino, gdzie zapoznał się z życiem benedyktynów. W Vellelucio spotkał św. Wojciecha, który przygotowywał się do pielgrzymki do Ziemi Świętej. Nil doradził mu, aby wrócił do Rzymu i podjął misję do Bolesława Chrobrego.
Nil założył klasztor w Serperii i udał się do papieża Grzegorza V, aby prosić o złagodzenie kary dla antypapieża Jana XVI. Po powrocie ze Rzymu spotkał cesarza Ottona III. W wieku dziewięćdziesięciu lat założył klasztor w Grottaferrata, który przetrwał do dziś i opiekują się nim bazylianie. Zmarł w 1004 roku w klasztorze św. Agaty.
Kult świętego
Św. Nil został wpisany do Martyrologium Rzymskiego w 1586 roku przez Baroniusza. Jest czczony przez Kościół katolicki oraz prawosławny, a jego wspomnienie obchodzone jest 26 września.