„`html
Nierada
Nierada to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna.
Położenie
Wieś znajduje się na ziemiach piaszczystych, a przez nią przebiega droga wojewódzka nr 904, łącząca Blachownię z Kolonią Poczesna. Nierada leży w Częstochowskim Obszarze Rudonośnym, gdzie w XIX wieku powstała pierwsza w regionie zorganizowana kopalnia rud żelaza.
Historia
Pierwsze wzmianki o kuźnicy w Nieradzie pochodzą z 1620 roku. Na początku XVII wieku wieś nosiła nazwę Radziątków i była częścią parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. W czasie rozbiorów Nierada znajdowała się w różnych granicach administracyjnych, m.in. w Królestwie Polskim i guberni kaliskiej Imperium Rosyjskiego.
W 1827 roku wieś liczyła 38 domów i 383 mieszkańców. W 1886 roku, po zniszczeniach wojennych, pozostało 67 domów i 429 mieszkańców. W wyniku niemieckiej prowokacji w czasie II wojny światowej zniszczono 75% zabudowań, a wielu mieszkańców zostało aresztowanych.
Parafia rzymskokatolicka
Od XVII wieku Nierada podlegała parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej, a od 1985 roku należy do parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Nieradzie. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz parafialny.
Ochotnicza Straż Pożarna
Ochotnicza Straż Pożarna w Nieradzie została założona w 1932 roku. Po zniszczeniach wojennych straż została zorganizowana ponownie, a w latach 1945–1948 wybudowano remizę. W latach 1959–1964 wzniesiono nowy budynek remizy, a w 1972 roku jednostka otrzymała sztandar.
Oświata
W latach 30. XX wieku w Nieradzie działała czteroklasowa szkoła. Po wojnie zajęcia odbywały się w prywatnych budynkach, a w 1958 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły, który w latach 2004–2005 przeszedł remont, a w 2006 roku dobudowano salę gimnastyczną.
Instytucje publiczne
- Filia biblioteki gminnej (od 1972 roku)
- Gminny ośrodek zdrowia
- Koło Gospodyń Wiejskich
Bibliografia
- Historia Nierady na stronie internetowej korwinow.com
- Historia szkoły w Nieradzie na stronie internetowej szkoły
- Barbara Herba, Dzieje Konopisk i okolic, Konopiska, 2004
„`