Niepodległość – polskie czasopismo historyczne, wydawane od 1929 roku przez Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski, z przerwą wojenną.
Historia
Czasopismo „Niepodległość” powstało z inicjatywy Leona Wasilewskiego, prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego. Początkowo wydawane co kwartał przez firmę Hoesicka, w późniejszym czasie, z powodu trudności finansowych, przekształcono je w dwumiesięcznik. Druk odbywał się w drukarni „Pyz i S-ka”.
W przedmowie do pierwszego zeszytu redakcja zadeklarowała, że pismo ma zajmować się polskim ruchem niepodległościowym od upadku powstania styczniowego do odbudowy Państwa Polskiego.
Po wojnie, w 1946 roku, generał Władysław Bortnowski rozpoczął rozmowy na temat wznowienia pisma. W 1948 roku, po utworzeniu Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, „Niepodległość” ponownie zaczęła być wydawana i stała się oficjalnym organem instytutu. Początkowo redakcją kierowali Konrad Libicki i Jan Starzewski, a później Tadeusz Schaetzel i generał Stanisław Skwarczyński. W 1978 roku redakcję przeniesiono do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, gdzie kierował nią dr Tadeusz Siuta, a następnie Wacław Jędrzejewicz.
Tematyka i publikacje
Czasopismo koncentrowało się na udostępnianiu materiałów źródłowych oraz wspomnień. Wśród publikacji znalazły się:
- Listy Komendanta
- Wspomnienia generała Kazimierza Sosnkowskiego
- Pamiętniki Walerego Sławka
- Autobiografia Ignacego Mościckiego
- Materiały Michała Sokolnickiego
Dział wspomnień zawierał relacje generałów, w tym Kazimierza Glabisza oraz Kazimierza Fabrycego, a także wspomnienia Janusza Głuchowskiego.
Od 1993 roku „Niepodległość” była drukowana w Polsce we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, a od 2002 roku wydawana przez Towarzystwo Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego Zagranicą.
Redakcja i wydawanie
Do 2010 roku redaktorem naczelnym był Andrzej Przewoźnik, a w redakcji pracowali Arkadiusz Adamczyk, Marek Gałęzowski oraz Andrzej Krzysztof Kunert. Wydawanie pisma wspiera Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a dystrybucję prowadzi Wydawnictwo LTW.