„`html
Niegowić
Niegowić to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Gdów. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1785 roku, ale została zdegradowana w 1896 roku. W latach 1954–1972 była siedzibą gromady, a następnie gminy Niegowić, należąc administracyjnie do województwa krakowskiego w latach 1975–1998.
Nazwa wsi
Nazwa Niegowić pochodzi od starosłowiańskiego imienia „Niegowiad”, co oznacza „ten, który zna radość”. Używano również form „Niegowiec” i „Niegowice” przed ustaleniem obecnej nazwy w XIX wieku.
Historia wsi i parafii
Parafia w Niegowici powstała prawdopodobnie w XIII wieku. W 1325 roku była siedzibą dekanatu. Pierwszy drewniany kościół spłonął w 1761 roku. Nową świątynię ufundowała Teresa Grzębska w 1788 roku. W latach 1949-1959 zbudowano murowany kościół, którego konsekracji dokonał w 1966 roku arcybiskup Karol Wojtyła.
Obraz Matki Bożej Wniebowziętej
Obraz Matki Bożej Wniebowziętej, znany jako Matka Boża Niegowicka, został namalowany około 1610 roku. Fundatorami byli Niewiarowscy. Obraz jest przedstawiony na płótnie i poddawany był konserwacji w latach 1760, 1966 i 2008.
Pomnik ks. Karola Wojtyły
Na terenie wsi znajduje się pomnik wikarego Karola Wojtyły, zbudowany z granitu i brązu, o wysokości 3,8 m. Został poświęcony przez Jana Pawła II w 1999 roku. Jest to jedyny taki pomnik na świecie, który upamiętnia Wojtyłę jako zwykłego księdza.
Wspomnienia papieża
Papież Jan Paweł II wspominał swoją podróż do Niegowici w książce „Dar i Tajemnica” z 1996 roku, opisując swoje uczucia oraz moment, gdy ucałował ziemię parafii Niegowić.
Ciekawostki
- W prawej nawie kościoła znajduje się replika grobu Jana Pawła II.
- W dworze w Niegowici chrzczono Jana Henryka Dąbrowskiego, przyszłego generała.
Zabytki
Obiekty w Niegowici są wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Bibliografia
- „O Maryjo, czemu biegniesz w niebo, podręcznik do peregrynacji Matki Bożej Wniebowziętej”, Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy, Kraków 2008.
Linki zewnętrzne
„`