Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Niegosławice (powiat jędrzejowski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Niegosławice

Niegosławice to wieś sołecka w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Wodzisław, nad rzeką Mierzawą. W przeszłości wieś była własnością opactwa cystersów jędrzejowskich. W drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie ksiąskim województwa krakowskiego. W latach 1975–1998 Niegosławice były częścią województwa kieleckiego.

Historia

Wieś ma metrykę sięgającą XII wieku, kiedy to była prywatną posiadłością. W 1180 roku Niegosław zamienił ją na inną wieś, Burzków. W XV wieku Niegosławice również należały do klasztoru cystersów, który prowadził tutaj folwark, młyn oraz karczmy. W XIX wieku wieś miała szkołę początkową, a po supresji zakonu w 1819 roku przeszła pod administrację rządową. W 1827 roku mieszkało w niej 226 osób, głównie związanych z płóciennictwem.

Osoby związane z Niegosławicami

  • Adolf Dygasiński (1839-1902) – powieściopisarz i filozof, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w polskiej literaturze. Autor wielu dzieł, w tym „Godów życia” oraz „Wilk, psy i ludzie”.

Zabytki

  • Zespół dworski z I połowy XIX wieku – dwór i park, wpisany do rejestru zabytków.
  • Figurka św. Jana, umiejscowiona na miejscu dawnej świątyni pogańskiej.
  • Figurka św. Antoniego, prawdopodobnie postawiona po powstaniu styczniowym.
  • Figurka Matki Boskiej z 1919 roku.

Bibliografia

  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1880.

„`