Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Niechorze

Chcę dodać własny artykuł


|tablice rejestracyjne = ZGY
|SIMC = 0782818
|kod mapy = Rewal (gmina)
|współrzędne = 54°05’41″N 15°04’35″E
|commons = Niechorze
|wikisłownik = Niechorze
|www = https://www.facebook.com/groups/463757703796444?locale=pl_PL
}}
Niechorze (do 1945 niem. Horst, Ostseebad Horst; od 1945 początkowo Gniezdzino, a następnie Horzewo) – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Leży na Pobrzeżu Szczecińskim, Wybrzeżu Trzebiatowskim, nad Morzem Bałtyckim na północy i jeziorem Liwia Łuża na południu.
Miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim i przystanią morską. Na koniec 2022 roku wieś liczyła 911 mieszkańców, a sołectwo obejmowało 4,09 km² powierzchni, a w 1923 roku przyjechało ich do Niechorza 3000. Na potrzeby letnich gości tuż przy plaży, na płyciźnie, wybudowano na olbrzymich palach pawilon kąpielowy (Familienbad) ze zjeżdżalnią istniejący jeszcze w 1947 roku. Wydany w 1938 roku przewodnik po niemieckich kurortach, oprócz istniejących licznych kwater prywatnych, odnotowuje w miejscowości 4 hotele (o łącznie 131 łóżkach) i 19 większych pensjonatów (oferujących razem 429 miejsc noclegowych). W sezonie trwającym od 15 maja do 30 września poza wypoczynkiem świadczono także usługi wodolecznicze (zabiegi kąpieli w zimnej i ciepłej wodzie morskiej oraz kąpiele medyczne). We wsi funkcjonowały wówczas: lokalna kasa oszczędnościowo-pożyczkowa Spar- und Darlehnskasse Horst i filia powiatowej kasy oszczędności Kreissparkasse Greifenberg i. P., urząd pocztowy oraz gabinet lekarski.
W dniu 1 lipca 1896 roku otwarto pierwszą, zachodnią linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej łączącą Gryfice z Niechorzem. Końcowy dworzec linii Groß Horst wybudowano w zachodniej części wsi. W dniu 1 maja 1913 roku Niechorze wzbogaciło się o połączenie z Trzebiatowem przez Pogorzelicę oraz o kolejny, położony nad jeziorem i użytkowany do dziś, dworzec kolei wąskotorowej Horst Seebad, a także dodatkowo – położony 1 kilometr w kierunku wschodnim przystanek kolejowy Horst Liebelose.
Obecne Niechorze utworzyły dwie odrębne dawniej wsie: nadmorska, rybacka Klein Horst oraz położona na południe od niej, nad zachodnim brzegiem jeziora Liwia Łuża, rolnicza Gross Horst. W dniu 1 kwietnia 1936 roku do miejscowości Gross Horst przyłączono Klein Horst, a 1 października 1937 roku zmieniono jej nazwę na obowiązującą do 1945 roku (Ost)Seebad Horst.

Działania wojenne

W marcu 1945 roku, Niechorze znalazło się na obszarze działań bojowych prowadzonych w ramach operacji pomorskiej 1. Frontu Białoruskiego, których celem byłą likwidacja zgrupowania trzebiatowskiego, stanowiącego część jednostek rozbitej 11. Armii Pancernej SS z Grupy Armii Wisła żołnierzy (i podobną liczbę cywilów), która zapewniała izolowanym zgrupowaniom niemieckim komunikację z zapleczem oraz silne wsparcie ogniowe artylerii okrętowej. Tego samego dnia nastąpiło uderzenie wojsk 1. FB pod dowództwem generała lejtnanta Nikołaja Simoniaka. Działania wojsk radzieckich i polskich zadały nieprzyjacielowi dotkliwe straty. Podczas walk o nadmorską wieś zniszczona została laterna latarni morskiej. W dniu 12 marca 1972 roku upamiętniono zdobycie miejscowości ustawiając głaz z tablicą w niechorskim parku.
Po zakończeniu działań wojennych, wieś znalazła się w strefie obrony przeciwdesantowej wybrzeża Bałtyku (od Łukęcina do Mrzeżyna) utworzonej przez wojska 6. Pomorskiej Dywizji Piechoty po zakończeniu bitwy o Kołobrzeg (18 marca 1945 roku). W dniu 7 kwietnia jej obowiązki przejęła 4. Pomorska Dywizja Piechoty im. Jana Kilińskiego pod dowództwem generała Bolesława Kieniewicza, która dyslokowana była następująco: 10. Pułk Piechoty odpowiedzialny za odcinek jezioro Resko Przymorskie – Niechorze, 11. Pułk Piechoty chroniący odcinek Niechorze – Łukęcin. W takim ugrupowaniu dywizja pozostała do dnia 11 kwietnia 1945 roku.

Po II wojnie światowej

Na mocy traktatów pokojowych konferencji poczdamskiej miejscowość włączona została do Polski, a jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Początkowo wieś nosiła nazwę Horzewo zmieniono na obecną. W latach 1946–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim, a po reformie administracyjnej w 1999 roku w zachodniopomorskim.
W 1946 roku w Niechorzu powołano Komendę Poligonu numer 3 w ramach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (obecnie Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce), której pierwszym dowódcą był ppłk Kazimierz Jackowski.
Miejscowość stała się wkrótce ponownie popularnym letniskiem. Chwalono piękną plażę, wydmy porośnięte wysokopiennym lasem, obfitujące w ryby jezioro oraz dogodny dojazd koleją wąskotorową z Gryfic lub Trzebiatowa. Baza turystyczna rozwinęła się w oparciu o poniemieckie wille i pensjonaty, opuszczone przez wysiedlonych Niemców. Pod koniec lat 60. XX w. FWP posiadał tu 5 ośrodków wypoczynkowych („Błękitna”, „Rybak”, „Syrena”, „Zacisze” i „Zielona”). W 60 domach typu willowego i w 36 małych domkach campingowych dysponowały one on łącznie ok. 1030 miejscami noclegowymi.
Od jesieni 2013 roku do jesieni 2014 roku zostały przeprowadzone przez Urząd Morski w Szczecinie prace wzmacniające klifowy brzeg morski w Niechorzu.
; Rozwój demograficzny wsi
* 1821 – 52 mieszkańców (Groß Horst) i 90 mieszkańców (Klein Horst)
* 1870 – 140 mieszkańców (Groß Horst) i 150 mieszkańców (Klein Horst)
* 1905 – 350 mieszkańców
* 1910 – 400 mieszkańców i 265 mieszkańców (gmina Klein Horst)
* 1933 – 774 mieszkańców
* 2007 – 933 mieszkańców

Zabytki

Na obszarze wsi przylegającym do jeziora, w starszej części wsi, można spotkać dawne zagrody i kamieniczki rybackie z XVIII i XIX wieku z ozdobnymi bramami wjazdowymi. Przy ulicy Środkowej 7 mieści się zabytkowa zagroda z przełomu XVIII/XIX wieku.
Największym zabytkiem miejscowości jest zespół latarni morskiej wybudowany w latach 1863–1866, uszkodzony w 1945 roku, odbudowany w 1948 roku. Do zespołu prócz latarni, zaliczane są także domy latarników, dwa budynki gospodarcze i ogród z murowanym ogrodzeniem i furtkami.
W Niechorzu znajduje się dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej z przełomu XIX/XX wieku.

Turystyka

Niechorze należy do gminy Rewal na Wybrzeżu Rewalskim. Jest kurortem wypoczynkowym, z licznymi ośrodkami wczasowymi, pensjonatami, pokojami gościnnymi, kempingami oraz polami namiotowymi. Nadmorski brzeg w miejscowości cechuje piaszczysta plaża oraz wydmy we wschodniej części i wysoki klif z latarnią morską w zachodniej części wsi.
W Niechorzu wyznaczono letnie kąpielisko morskie obejmujące 100 m linii brzegowej. Część plaży w okresie letnim jest strzeżona.
Przez Niechorze przebiegają znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe:
* Szlak Liwiej Łuży – okrężny, rozpoczyna się i kończy przed stacją kolei wąskotorowej Niechorze
* E9 Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Świnoujście→ Dziwnów→ Rewal→ Trzebiatów→ Mrzeżyno→ Kołobrzeg)
* EuroVelo 10 (EV10) Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego/EV13

Infrastruktura

na przystani rybackiej]]
]]
]]
W Niechorzu znajdują się między innymi: ośrodek zdrowia, 2 apteki, filia Urzędu Pocztowego Gryfice 1, 3 przystanki autobusowe oraz kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia, a także dom zakonny Sióstr Służebniczek.
Przez Niechorze prowadzi linia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej Gminy Rewal: Gryfice – Pogorzelica z dwiema stacjami kolejowymi: Niechorze i Niechorze Latarnia. W okresie wakacyjnym kursuje kolejka wąskotorowa zarządzana przez gminę Rewal. Na południe od wsi przebiega droga wojewódzka nr 102.
Od 1946 roku działa Ochotnicza Straż Pożarna, stacjonująca w zintegrowanym Centrum Ratownictwa przy ulicy Kolejowej (otwarcie 25 października 2008 roku). Jednostka OSP Niechorze (jedna z dwóch w gminie Rewal) włączona jest do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Przy ulicy Nadmorskiej ma siedzibę Straż Przybrzeżna – Obwód Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie, obejmujący obwody Pobierowo, Niechorze, Mrzeżyno i Rogowo.
Lokalni rybacy korzystają z przystani morkiej nadzorowanej przez Urząd Morski w Szczecinie. W jej granicach znajduje się akwatorium o powierzchni 0,0141 km² i średniej szerokości 100 m licząc od linii brzegu. Wyposażenie techniczne stanowi dalba wyciągowa i nowy 144-metrowy pomost rybacki wybudowany wiosną 2022 roku w miejsce dwóch starych pomostów.
Wcześniej istniały dwa pomosty rybackie, zachodni o długości 62,5 m i środkowy: 53,95 m. Rybacy wykorzystują do nawigacji także światło na wschodnim pirsie. Kutry rybackie miejscowych rybaków pływają z oznaczeniem przynależności portowej NIE na burcie (NIE–4, NIE–20).

Sport

Miejscowość posiada zespół sportowo-rekreacyjny, w którym znajdują się boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki oraz korty tenisowe.
W Niechorzu odbywały się Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej mężczyzn.

Oświata

* Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Szczecińskiej 6:
** Przedszkole Publiczne im. Sindbada Żeglarza
** Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi

Kultura

* Muzeum Rybołówstwa Morskiego – muzeum ukazuje specyfikę zawodu rybaka oraz przedstawia cząstkę kultury pomorskiej.
* Park Miniatur Latarni Morskich

Pomniki

* Pomnik latarnika upamiętniający wszystkich niechorskich latarników, odsłonięty w dniu 19 sierpnia 2023 roku. Pomnik znajduje się na placu przed latarnią morską od strony morza.
* Pomnik Niechorskich Osadników (przekształcony na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 roku z pomnika wyzwolicieli Niechorza). Pomnik znajduje się w parku przy ulicy Parkowej.
* Pomnik poświęcony „Tym, co nie wrócili z Morza”. Znajduje się przy ulicy Wschodniej, przy zejściu na plażę.
* Pomnik foki Depki. Pomnik znajduje się na placu Foki Depki, na skrzyżowaniu ulicy Morskiej, Nadmorskiej i Pomorskiej.

Przyroda

Obrzeża miejscowości znalazły się w specjalnym obszarze ochrony siedlisk – Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim (PLH320017) oraz obszarach specjalnej ochrony ptaków – Zatoce Pomorskiej (PLB990003) oraz Wybrzeżu Trzebiatowskim (PLB320010) programu Natura 2000. Ponadto Niechorze leży na terenie obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej – Ostoi na Zatoce Pomorskiej (PLH990002).
Na plażach w Niechorzu można obserwować liczne ptaki wodne, takie jak: śmieszka, mewa srebrzysta, mewa białogłowa, mewa siodłata, kaczka krzyżówka, mewa siwa, czy biegus zmienny. W wodach Bałtyku na terenie miejscowości coraz częściej żerują foki szare, sporadycznie także foki pospolite. Na terenie rezerwatu przyrody Jezioro Liwia Łuża występują łabędzie nieme, czaple siwe, kormorany, a także kilka gatunków perkozów.

Społeczność

]]Samorząd gminy Rewal utworzył jednostkę pomocniczą „Sołectwo Niechorze”, obejmujące jedynie miejscowość Niechorze. Mieszkańcy wsi wybierają sołtysa oraz radę sołecką, która składa się z 6 osób.
W dniu 31 grudnia 1986 roku decyzją Kurii Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej powstała parafia św. Stanisława BM w Niechorzu, obejmująca swym zasięgiem trzy miejscowości: Niechorze (siedziba parafii), Pogorzelicę i Lędzin. Parafię zamieszkuje 1256 osób (394 rodziny). Dotychczasowi proboszczowie:
* + ks. Tadeusz Walczyk (1986–1989),
* ks. mgr Ireneusz Pastryk (1989–1999),
* ks. kan. mgr Józef Czujko (od 21.08.1999)
W Niechorzu działa koło Polskiego Związku Wędkarskiego numer 35 „Liwia”.

Nawiązania w kulturze

* Kilka scen filmu Beata z 1964 roku, w reżyserii Anny Sokołowskiej, rozgrywa się na plaży w Niechorzu oraz przed budynkiem, na wieży i w latarni morskiej. Film opowiada o szesnastoletniej dziewczynie Beacie (Pola Raksa), która ucieka z domu. Poszukiwanie dziewczyny prowadzi jej kolega Olek Smoleński „Ramzes” (Marian Opania). W trakcie poszukiwań Olek trafia między innymi nad morze i na latarnię, gdzie spotyka latarnika (Wirgiliusz Gryń), u którego prawdopodobnie zatrzymała się Beata.
* Akcja powieści bożonarodzeniowej Wigilijna przystań, Sylwii Trojanowskiej, rozgrywa się w Niechorzu.
* Na okładce książki Agnieszki Krawczyk, Lato wśród wydm, pomimo że jej akcja rozgrywa się w odległych Dębkach, znajduje się wizerunek słynnej niechorskiej latarni morskiej.

Przypisy

.
}}

Uwagi

Linki zewnętrzne

* [https://rewal.pl/niechorze/ Niechorze – strona internetowa]
*
* [https://polska-org.pl/7211422,Pobierowo.html Niechorze] na portalu polska-org.pl
Kategoria:Niechorze