„`html
Nieborowice
Nieborowice (niem. Nieborowitz) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie śląskim, w powiecie gliwickim, w gminie Pilchowice. Jej nazwa pochodzi od imienia Niebora. W latach 1954–1959 wieś była siedzibą władz gromady Nieborowice, a po jej zniesieniu włączono ją do gromady Żernica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.
Nazwa
W alfabetycznym spisie miejscowości Śląska z 1830 roku wieś występuje pod polską nazwą Nieborowice oraz zgermanizowaną – Nieborowitz. W spisie wymienione są również części i przysiółki wsi, takie jak: Nieborowitzer Hammer, Muschagora, Ungerschutz oraz Wydzyrow.
Historia
Nieborowice wzmiankowane są po raz pierwszy w 1407 roku. W połowie XIX wieku dominowała tu ludność polska, a w 1865 roku notowano 341 osób mówiących po polsku w 66 gospodarstwach. Podczas niemieckiego spisu powszechnego w 1910 roku 552 mieszkańców zadeklarowało używanie języka polskiego, a 117 niemieckiego. W plebiscycie w 1921 roku 196 osób opowiedziało się za pozostaniem w Niemczech, a 151 za przyłączeniem do Polski. W czasie II wojny światowej doszło do zbrodni niemieckiej na mieszkańcach wsi, gdzie rozstrzelano 16 byłych powstańców śląskich.
Edukacja
- Przedszkole w Nieborowicach
Turystyka
Przez wieś przebiegają szlaki turystyczne, w tym:
- Szlak Husarii Polskiej
- Szlak Stulecia Turystyki
Nieborowice leżą na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.
Transport
Wieś jest położona przy drodze krajowej nr 78.
„`