Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Niebocko

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Niebocko

Niebocko to wieś w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia. Wieś jest dobrze skomunikowana dzięki drodze wojewódzkiej łączącej Sanok, Brzozów, Rymanów, Krosno, Dynów, Przemyśl i Dubiecko.

Położenie

Niebocko sąsiaduje z następującymi miejscowościami:

  • Grabownica Starzeńska (południowy zachód)
  • Lalin (południe)
  • Grabówka (południowy wschód)
  • Dydnia (wschód)
  • Jabłonka (północny wschód)

Wieś jest jedną z 15 wsi w gminie Dydnia, która liczy blisko 8,5 tysiąca mieszkańców. Niebocko występowało w dokumentach historycznych pod różnymi nazwami od 1674 roku.

Historia

Obszar Niebocka był zamieszkiwany od czasów paleolitu, a w epoce brązu przybyła tu ludność łużycka. W kolejnych wiekach region był areną rywalizacji różnych książąt. W XIX wieku wieś była w posiadaniu Anieli Kraińskiej, a zachowały się pozostałości parku i dworu Wiktorów i Krasińskich. Po II wojnie światowej Niebocko zaczęło się rozwijać, a w latach 1954-1972 było siedzibą gromady Niebocko.

Ukształtowanie powierzchni

Niebocko leży w dolinie otoczonej wzgórzami, a jego wysokość wynosi około 245 m n.p.m. Geologia regionu składa się z różnych warstw skalnych, co sprzyja rozwojowi hydrologicznemu gleby.

Fauna i flora

Przez wieś przepływa Niebocki Potok, którego brzegi zostały uregulowane w 2005 roku, co zapobiegało zalewaniu gospodarstw. W potoku żyją trzy gatunki ryb: brzany, płotki i ukleje.

Gospodarka

Wieś charakteryzuje się rozdrobnieniem gospodarstw rolnych; 214 rolników posiada grunty powyżej 1 ha, a największe gospodarstwo ma 14,5 ha. W Niebocku działa również prywatny zakład przetwórstwa drzewnego „Grabo”.

Kultura i sztuka

W budynku remizy strażackiej znajdują się bank, sklep, biblioteka oraz klub „Amazonka”. Działa zespół wokalno-instrumentalny „Przepióreczka” oraz młodzieżowy zespół pieśni i tańca „Kalina”.

Oświata

W Niebocku znajduje się zespół szkół, w tym szkoła podstawowa im. Władysława Jagiełły oraz przedszkole.

Religia

Wieś ma kościół pw. św. Jana Kantego, wybudowany w latach 1979-1980, który jest siedzibą parafii.

Linki zewnętrzne

Kategoria: Wsze w powiecie brzozowskim

„`