„`html
Historia i działalność
Tygodnik „Nie” został założony przez Jerzego Urbana w 1990 roku. Znany jest z ostrej publicystyki, satyry oraz kontrowersyjnych ilustracji. W 2017 roku średnia sprzedaż wyniosła około 26 tysięcy egzemplarzy. Pismo jest dostępne także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a jego popularność wzrosła dzięki kanałowi na YouTube, gdzie publikowane są treści satyryczne z udziałem Urbana.
W każdej edycji tygodnika znajdują się stałe rubryki, takie jak:
- Tydzień z głowy
- Dialogi dam w drodze do kościoła
- Wieści z kruchty
- Wieści gminne i inne
- Listonosz doniósł
- Z czarnej dupy się wyrwało
- Blog wszystkich świętych
- Trybuna ludzi
- Słówka półgłówka
W każdym numerze znaleźć można również felietony Jerzego Urbana.
Redaktorzy naczelni
Pierwszym redaktorem naczelnym był Jerzy Urban. Po jego śmierci w październiku 2022 roku, pozostawiono go jako redaktora naczelnego do maja 2023, kiedy to Waldemar Kuchanny objął to stanowisko. Niestety, Kuchanny zmarł w lipcu 2024, a nową redaktor naczelną została Agnieszka Wołk-Łaniewska, co ogłoszono 9 sierpnia 2024 roku.
Profil redakcyjny
Tygodnik „Nie” ma charakter lewicowy, antyprawicowy i antyklerykalny. Krytycznie ocenia polską rzeczywistość po 1989 roku, zwłaszcza działania rządów z obozu postsolidarnościowego oraz Kościoła katolickiego. Grafikami tygodnika są m.in. Włodek Kierus, Krzysztof Olejnik oraz Ryszard Marek Groński.
Ruch Społeczny „NIE”
W latach 90. i wczesnych 2000. przy tygodniku działało stowarzyszenie Ruch Społeczny Niezależna Inicjatywa Europejska „NIE”, które wprowadziło do Sejmu RP Piotra Gadzinowskiego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pełniącego funkcję prezesa stowarzyszenia w latach 1991–2005.
„`