Wybory Prezydenckie i Prezydentura Néstora Kirchnera
Néstor Kirchner, znany z przydomka „pingwin”, rozpoczął swoją drogę polityczną w 2003 roku, kiedy to stanął do wyborów prezydenckich w Argentynie. Jego głównym rywalem był Carlos Saúl Menem, były prezydent. W pierwszej turze Kirchner uzyskał 22% głosów, przegrywając z Menemem o 2%. W drugiej turze, po wycofaniu się Menema, Kirchner został prezydentem, a 25 maja 2003 roku złożył przysięgę.
Objął urzędowanie w trudnym okresie po kryzysie finansowym z lat 2001-2002. Jego działania skoncentrowały się na wychodzeniu z kryzysu gospodarczego oraz renegocjacji zadłużenia kraju. W 2005 roku uzyskał korzystne warunki spłaty 100 miliardów USD długu. W 2006 roku spłacił 9,8 miliarda USD długu zaciągniętego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Kirchner zniósł również amnestię dla członków junty wojskowej, oskarżanych o łamanie praw człowieka w latach 1976-1983.
Kariera Po Prezydenturze
Po zakończeniu kadencji w 2007 roku Kirchner pozostał aktywny w polityce jako przewodniczący Partii Justycjalistycznej oraz doradca swojej żony, prezydent Fernández de Kirchner. W 2010 roku objął stanowisko sekretarza generalnego Unii Narodów Południowoamerykańskich (UNASUR), angażując się w rozwiązywanie sporów politycznych w regionie.
Śmierć
Néstor Kirchner zmarł nagle 27 października 2010 roku w szpitalu w El Calafate, gdzie przebywał z żoną. Przyczyną śmierci był atak serca. Kirchner borykał się z problemami zdrowotnymi, przeszedł dwie poważne operacje w 2010 roku. Po jego śmierci ogłoszono żałobę w wielu krajach Ameryki Południowej, a do Buenos Aires przybyło wielu prezydentów z regionu, aby oddać mu hołd.
Upamiętnienie
W 2016 roku na cześć Néstora Kirchnera nazwano nowy rodzaj owadów Kirchnerala.