Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Nekrolog

Nekrolog

Nekrolog, pochodzący z greckiego „nekros” (trup) i „logos” (słowo), jest informacją o śmierci osoby, publikowaną w celu poinformowania społeczeństwa.

Reklama

Geneza

Współczesny nekrolog wywodzi się ze średniowiecznego gatunku nekrologium, które zawierało spisy zmarłych według porządku kalendarzowego. W Polsce nekrologi zaczęły się pojawiać w prasie w okolicy 1810 roku, łącząc funkcję informacyjną z biograficzną. Zjawisko to nasiliło się w drugiej połowie XIX wieku, gdy na cmentarzach zaczęto estetyzować groby.

Opis

Nekrolog pełni przede wszystkim funkcję informacyjną, zawierającą dane o zgonie oraz szczegóły dotyczące ceremonii żałobnych. Może również zawierać biograficzne wzmianek o zmarłym. Często zawiera elementy graficzne, które identyfikują przynależność religijną zmarłego.

Reklama

Struktura nekrologu

Nie ma ustalonej struktury nekrologu, ale zazwyczaj zawiera następujące elementy:

  • Formuła otwarcia (np. „z głębokim żalem zawiadamiamy”)
  • Data i miejsce śmierci
  • Znaki przynależności wyznaniowej (np. krzyż)
  • Imię i nazwisko zmarłego
  • Pozytywna identyfikacja zmarłego (np. kochający ojciec)
  • Informacje o uroczystościach pogrzebowych
  • Podpis autorów (np. rodzina)

Nekrologi mogą być wzbogacane o elementy graficzne, takie jak czarne ramki czy emblematy. Wyróżnia się różne odmiany nekrologów, w tym nekrolog kondolencyjny, nekrolog-podziękowanie oraz nekrolog rocznicowy.

Klepsydra

Klepsydra to ogłoszenie o śmierci w formie afiszu, zawierające podobne informacje co nekrolog. Jest rozwieszana przez rodzinę w miejscach publicznych. W XIX wieku klepsydry często ilustrowano symbolami związanymi ze śmiercią, takimi jak sarkofag czy trupia czaszka.

Współczesne nekrologi i klepsydry różnią się formą, ale obie pełnią ważną rolę w informowaniu o zmarłych i ich pamięci.

Reklama
Reklama