Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Narol

„`html

Reklama

Narol

Narol to miasto w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Narol. Położone jest na Roztoczu Wschodnim, nad rzeką Tanwią. Miasto uzyskało lokację miejską w 1592 roku, jednak w 1896 roku zostało zdegradowane. Prawa miejskie przywrócono mu w 1996 roku.

Historia

Początkowo Narol był osadą o nazwie Florianów, założoną w 1596 roku przez Floriana Łaszcza Nieledowskiego. W 1648 roku została zniszczona przez Kozaków. Nowa osada, Narol, powstała na zachód od ruin Florianowa, a jej nazwa wywodzi się od lokalizacji „na roli”. W 1672 roku hetman Jan Sobieski rozbił pod Narolem Tatarów, uwalniając około 20 tysięcy ludzi.

Reklama

W XVII wieku Narol przeszedł w ręce różnych właścicieli, w tym Silnickich i Potockich. W 1914 roku miasto zostało zniszczone przez Austriaków. W czasie II wojny światowej miało miejsce wiele tragicznych wydarzeń, w tym masakry Polaków przez UPA.

Po wojnie Narol borykał się z zniszczeniami i spadkiem liczby ludności. W latach 50. XX wieku miasto odbudowano, a w 1996 roku przywrócono mu prawa miejskie, po przyłączeniu kilku okolicznych miejscowości.

Parafia

Parafia Narola, pw. Narodzenia NMP, początkowo miała swoją siedzibę poza miastem. Pierwszy kościół znajdował się w miejscowości Zagrody. Obecnie parafia obejmuje Narol oraz okoliczne miejscowości i należy do dekanatu Narol.

Demografia

Zgodnie z danymi z 30 czerwca 2016 roku, Narol liczył 2112 mieszkańców.

  • Piramida wieku mieszkańców w 2014 roku.
  • Wpisane na listę zabytków:
    • kościół pw. Narodzenia NMP (1790-1804, 1915-17),
    • dzwonnica (pocz. XIX w.),
    • cmentarz kościelny (koniec XIX w.),
    • zespół pałacowy (1776-1781, odbudowany po wojnie),
    • szkoła (1907),
    • zespół cerkiewny w Krupcu (końcówka XIX w.).

Turystyka

Narol znajduje się na początku zielonego szlaku turystycznego im. św. Brata Alberta, prowadzącego do Horyńca-Zdroju, związanym z osobą św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

„`

Reklama
Reklama