Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Narodnicy

Narodnicy

Narodnicy to działacze ruchu Narodnictwa (ros. народничество), który dążył do demokracji w Imperium Rosyjskim. Ideologia tego ruchu ukształtowała się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX wieku, a do jej prekursorów należeli Aleksandr Hercen, Nikołaj Ogariow i Nikołaj Czernyszewski. Głównymi ideologami narodnictwa byli Piotr Ławrow, Michaił Bakunin i Piotr Tkaczow.

Reklama

Orientacje w narodnictwie

W ramach narodnictwa można wyróżnić trzy główne orientacje:

  • narodnicy propagandyści, z Ławrowem na czele;
  • narodnicy anarchiści, liderowani przez Bakunina;
  • narodnicy spiskowcy (blankiści), przewodzeni przez Tkaczowa.

Ruch ten łączył utopizm socjalistyczny z realnymi potrzebami chłopów, promując antyfeudalne poglądy i krytykując burżuazyjny postęp. Narodnicy głosili hasła obalenia samodzierżawia i wprowadzenia socjalizmu agrarnego, opierającego się na wspólnocie chłopskiej (obszczinie).

Reklama

Ewolucja ideologii

Ideologia narodnicka ewoluowała w czasie. W latach 70. i do połowy 80. dominowała idea rewolucji agrarnej, a następnie, do 1895 roku, przekształciła się w kierunek reformistyczny, który postulował odgórne reformy w interesie chłopów. Różnice między poszczególnymi nurtem dotyczyły taktyki działania oraz oceny przygotowania ludu do rewolucji:

  • Bakunin – liczył na żywiołową rewolucyjność chłopstwa;
  • Ławrow – kładł nacisk na długotrwałą propagandę postępowych idei;
  • Tkaczow – postrzegał spiskową organizację jako drogę do zdobycia władzy.

W latach 1869-1879 w Rosji zaczęły powstawać kółka inteligenckie, które prowadziły propagandę rewolucyjną wśród robotników, studentów i żołnierzy. Współtwórcą idei narodnictwa był również Nikołaj Michajłowski. Ważnymi organizacjami narodników były tajne zrzeszenia rewolucyjne, takie jak Ziemla i Wola oraz po rozłamie Czornyj Pieriedieł i Narodna Wola.

Podsumowanie

Ruch narodników odegrał kluczową rolę w kształtowaniu ideologii rewolucyjnej w Rosji, łącząc postulaty agrarne z dążeniem do demokratyzacji społeczeństwa. Jego wpływ na historię ruchów rewolucyjnych w Imperium Rosyjskim był znaczący, a różnorodność podejść wewnętrznych wskazuje na złożoność tego zjawiska.

Reklama
Reklama