Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Napoleon Kamieński

Napoleon Ludwik Felicjan Kamieński

Napoleon Kamieński (14 stycznia 1806 – 7 kwietnia 1873) był polskim księgarzem i wydawcą, który odegrał istotną rolę w życiu kulturalnym Poznania.

Reklama

Życiorys

Kamieński był synem notariusza Nepomucena oraz Ludwiki z Jeżewskich. Uczęszczał do gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studiował prawo na uniwersytecie w Berlinie. Jego kariera prawnicza została przerwana przez udział w powstaniu listopadowym, podczas którego walczył w różnych bitwach, w tym pod Dobrem i Grochowem. Po wojnie został uwięziony w twierdzy poznańskiej.

Od około 1839 roku zaangażował się w działalność tajnego komitetu rewolucyjnego oraz rozpoczął pracę w drukarstwie, a później skupił się na działalności wydawniczej. W latach 1839-1848 wydawał „Dziennik Domowy”, czasopismo skierowane do kobiet związanych z wielkopolskim ruchem organicznym. W 1841 roku założył spółkę wydawniczą z Karolem Libeltem i Jędrzejem Moraczewskim, a od 1853 roku był jej jedynym właścicielem.

Reklama

Wśród najważniejszych publikacji Kamieńskiego znajdowały się:

  • „Dziennik Domowy”
  • „Rok pod względem oświaty, przemysłu i wypadków czasowych” (1843-1846)
  • „Dziennik Polski”
  • „Gazeta Wielkiego Księstwa Poznańskiego” (1846-1865)

Jego księgarnia była ważnym ośrodkiem polskiego życia kulturalnego w Poznaniu, mimo licznych szykan ze strony władz pruskich. W 1848 roku drukarnia Kamieńskiego została zniszczona przez żołnierzy pruskich.

Po jego śmierci firmę kontynuował syn Tadeusz, a później Stanisław Wegner. Z małżeństwa z Scholastyką Jachimowicz Kamieński miał syna Jana oraz trzy córki: Ludwikę, Bolesławę (matkę Janusza Ostrowskiego) i Józefę.

Reklama

Bibliografia

  • Danuta Pędzińska, Napoleon Kamieński, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN
Reklama