Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Namiestów

Chcę dodać własny artykuł

Informacje ogólne

Namiestów to miasto o powierzchni 44,45 km², z populacją wynoszącą 7465 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 168,79 mieszkańców na km². Miasto posiada numer kierunkowy +421 43.

Historia

W czasie I wojny światowej w Namiestowie zanikły tradycje płóciennicze, mimo iż miasto stało się lokalnym ośrodkiem przemysłowym. W 1943 roku miało miejsce wielkie pożar, a wiosną 1945 roku toczyły się zacięte walki o miasto. W latach 50. XX wieku, południowa część Namiestowa, w tym zabytkowe centrum, została zalana przez Jezioro Orawskie. W wyniku tego Namiestów zyskał charakter ośrodka turystyczno-rekreacyjnego. Miasto było siedzibą władz powiatu w latach 1777–1920, 1922–1960 oraz od 1996 roku.

Zabytki

W Namiestowie znajduje się renesansowy kościół pw. świętych apostołów Szymona i Judy, z połowy XVII wieku. Kościół przeszedł przebudowę przed 1716 rokiem, a następnie został odrestaurowany w XIX wieku i po 1945 roku. W zachowanym wyposażeniu wnętrza znajdują się:

  • Barokowa chrzcielnica i dwa konfesjonały z XVIII wieku
  • Rzeźby św. Katarzyny i św. Barbary
  • Ludowy kamienny posążek świętego z XIX wieku

Obok kościoła znajduje się barokowa kolumna maryjna z 1758 roku.

Współczesność

Most nad zatoką Jeziora Orawskiego łączy główną część miasta z dzielnicą Slanická Osada, gdzie mieści się największa na Słowacji szkoła hotelarsko-gastronomiczna. Na jeziorze znajduje się wyspa Slanický ostrov, będąca jedyną pozostałością po zatopionej wsi Slanica, z zabytkowym kościołem z XVIII wieku, obecnie muzeum. Północna część miasta to typowe blokowisko socjalistyczne, w którym mieszka ponad połowa mieszkańców. Namiestów jest również siedzibą największego zakładu elektrotechnicznego na Słowacji, będącego filią belgijskiej spółki PUNCH. Miasto jest partnerem Myszkowa.

Bibliografia

  • Kollár Daniel: Námestovo, w: „Krásy Slovenska” R. LXXXVII, nr 1–2/2010, s. 14–17;

Linki zewnętrzne