„`html
Nakło
Nakło to wieś, niegdyś miasto, położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Lelów.
Historia
Wieś uzyskała lokację miejską przed 1746 rokiem. Najwcześniejsze wzmianki o parafii w Nakle pochodzą z lat 1217 i 1222, a w 1325 roku Nakło figurowało w spisie Świętopietrza jako wieś parafialna. Jan Długosz w swoich zapiskach wymienił dziedziców wsi: Jakubika i Prandotę. W 1334 roku Nakło należało do dekanatu lelowskiego.
Nazwa „Nakło” oznacza „miejsce przy wodzie”, co nawiązuje do podmokłego terenu. Rozwój wsi związany był z traktem handlowym do Krakowa, a także z lokalnymi targami odbywającymi się w każdy czwartek. Lokacja Nakła miała miejsce prawdopodobnie w 1752 roku za panowania Augusta III, kiedy to zmieniono nazwę z „Nakiel” na „Nakło”. W 1825 roku wieś utraciła prawa miejskie. W latach 1954–1972 była siedzibą władz gromady, a w latach 1975–1998 administracyjnie przynależała do województwa częstochowskiego.
Kościół św. Mikołaja
W Nakle znajduje się Kościół św. Mikołaja. Jego pierwsza wzmianka pochodzi z 1326 roku, jednak pierwotny drewniany kościół spłonął w XIV wieku. Na jego miejscu, w początkach XVI wieku, wzniesiono murowaną kaplicę, a budowa kościoła zakończyła się w 1712 roku. Świątynia została konsekrowana w 1726 roku przez bpa Adama Augustyna Wessla.
Dwór
W centrum wsi znajduje się dwór wybudowany przez hrabiego Kajetana Bystrzanowskiego w 1795 roku. Mieścił się tam szpital i według lokalnych opowieści stacjonowały tu wojska napoleońskie.
„`