„`html
Nakło Śląskie
Nakło Śląskie, do 2010 roku znane jako Nakło, to wieś sołecka w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim, w gminie Świerklaniec. Wieś leży na terenie o zróżnicowanej rzeźbie, otoczona lasami, co sprzyja atrakcyjności krajobrazu. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 78 oraz linia kolejowa nr 131.
Historia
Historia Nakła Śląskiego sięga około 1481 roku, kiedy tereny te nabył Szczepan. W 1695 roku dobra rycerskie zostały zakupione przez Leona Ferdynanda Henckel von Donnersmarcka. W XIX wieku wieś przeszła w ręce hrabiego Hugo I Henckel von Donnersmarcka, który rozpoczął budowę neogotyckiego pałacu.
W 1892 roku rozpoczęto budowę kościoła, a jego konsekracja miała miejsce w 1894 roku. W miejscowości działały także szkoły, a w 1945 roku otwarto Gimnazjum Rolnicze, obecnie Zespół Szkół Agroekonomicznych i Ogólnokształcących.
Integralne części wsi
- Kolonia Nakło
- Kowaliki
- Wapienniki
Gospodarka i przemysł
Na terenie Nakła istniały wapienniki, które funkcjonowały do 1959 roku, przekształcone później w prażalnię dolomitu. Dziś zachowały się trzy wapienniki w południowej części miejscowości.
Turystyka i rekreacja
- Jezioro Nakło-Chechło
- Stadion Orła Nakło Śląskie
- Szlak Nakielski
Zabytki
- Pałac Donnersmarcków z parkiem krajobrazowym
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Dom opieki społecznej z 1899 roku
Oświata
- Szkoła podstawowa im. Kai Mireckiej
- Zespół Szkół Agroekonomicznych i Ogólnokształcących
Kultura i sport
W Nakle Śląskim funkcjonuje Centrum Kultury Śląskiej oraz biblioteki publiczna i szkolna. Działa tu także chór „Jutrzenka” oraz klub sportowy LKS Orzeł Nakło Śląskie, który obecnie skupia się na piłce nożnej.
Ludzie związani z miejscowością
W Nakle Śląskim związana jest piosenkarka Teresa Werner.
„`