„`html
Mycielin
Mycielin to wieś i sołectwo w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Mycielin. Znajduje się na skraju lasów, 2,2 km na północ od Słuszkowa. Miejscowość ma bogatą historię, sięgającą przynajmniej 1324 roku, kiedy to została po raz pierwszy wzmiankowana jako Mynzelino.
Historia
Mycielin był niegdyś własnością klasztoru cystersów w Lądzie. W 1437 roku dziedzicami byli Mycielscy, którzy przez wieki zmieniali się w wyniku sprzedaży i spadków. W 1815 roku, po ustaleniach Kongresu Wiedeńskiego, miejscowość przeszła w ręce rosyjskie, a administracyjnie przynależała do województwa kaliskiego.
II Rzeczpospolita i II wojna światowa
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Mycielin znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej. W 1938 roku powiat kaliski, w skład którego wchodził Mycielin, został włączony do województwa poznańskiego. W 1939 roku wieś została okupowana przez Niemców, a po wojnie administracyjnie przynależała do gminy Mycielin.
Geografia
Położenie i rzeźba terenu
Mycielin leży na Nizinie Południowowielkopolskiej, w regionie równinnym z wzniesieniami do 132 m n.p.m. Obszar charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem, w tym lasami, łąkami i polami uprawnymi.
Transport
Wieś znajduje się u zbiegu trzech dróg powiatowych oraz blisko drogi krajowej. Transport publiczny obsługiwany jest przez PKS Kalisz oraz niezależne przedsiębiorstwa transportowe.
Turystyka
Mycielin przecięty jest Bursztynowym Szlakiem Rowerowym, który prowadzi przez kilka miejscowości, w tym Kalisz i Konin.
Ludność i ekonomia
Ludność
W 2021 roku Mycielin zamieszkiwało 485 osób, co stanowi około 10% mieszkańców gminy. W ciągu ostatnich lat liczba mieszkańców wzrosła o 1,7%.
Ekonomia
Wskaźniki dochodów podatkowych w Mycielinie są jednymi z najniższych w województwie wielkopolskim, wynosząc 947,34 zł na mieszkańca.
Obiekty i instytucje
Obiekty historyczne
W Mycielinie znajduje się założenie dworskie z zabudowaniami z 1915 roku oraz park z połowy XIX wieku. Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej obsługuje uczniów z okolicznych miejscowości.
„`