Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa placówka muzealna województwa podlaskiego, powołana w 1949 roku. Jego siedzibą jest odbudowane prawe skrzydło pałacu Branickich, a następnie przeniesiono je do Pałacyku gościnnego przy ul. Kilińskiego. Muzeum przeszło przez różne etapy rozwoju, uzyskując status muzeum okręgowego w 1957 roku oraz zmieniając nazwę na Muzeum Podlaskie w 2000 roku.
Struktura Muzeum
Muzeum Podlaskie dzieli się na kilka oddziałów, w tym:
- Ratusz w Białymstoku: siedziba główna, Rynek Kościuszki 10
- Muzeum Historyczne w Białymstoku: ul. Warszawska 37
- Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego: ul. Świętojańska 17
- Muzeum w Tykocinie: ul. Kozia 2
- Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy: 16-070 Choroszcz
- Muzeum w Bielsku Podlaskim: ul. Mickiewicza 45
- Muzeum Ikon w Supraślu: ul. Klasztorna 1
- Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej: ul. Lipowa 4
Wystawy i Działalność
Muzeum posiada bogate zbiory, w tym wystawę stałą z ponad 120 dziełami polskich i obcych malarzy, ilustrującą historię malarstwa przez ostatnich 250 lat. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, organizując lekcje i warsztaty, a także wydaje periodyki naukowe, w tym „Rocznik Białostocki”.
Misja Muzeum
Misją Muzeum Podlaskiego jest budowanie tożsamości regionalnej oraz ochrona dziedzictwa kulturowego. Główne cele to gromadzenie zabytków, organizacja wystaw oraz prowadzenie badań i działalności oświatowej.
Edukacja
Muzeum oferuje różnorodne zajęcia edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych, w tym przedszkolaków, uczniów oraz dorosłych. Wystawy stałe i czasowe stanowią bazę do prowadzenia warsztatów i lekcji muzealnych.
Historia Ratusza w Białymstoku
Ratusz w Białymstoku, zbudowany w XVIII wieku, pełnił funkcje handlowe. W 1940 roku został zniszczony przez okupantów, a jego odbudowę zakończono w 1958 roku, przekształcając go w siedzibę Muzeum Okręgowego.