Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa. Antoniego Juliana Nowowiejskiego
Muzeum Diecezjalne w Płocku, założone przez ks. Antoniego Juliana Nowowiejskiego w 1903 roku, jest pierwszym muzeum tego typu w Królestwie Polskim. Siedzibę muzeum zaprojektował architekt Stefan Szyller. Od 1913 roku ks. Franciszek Giergielewicz współtworzył jego działalność.
Opis zbiorów
Na początku zbiory muzealne obejmowały zabytki z katedry płockiej oraz darowizny od ks. Tomasza Kowalewskiego i prof. Franciszka Tarczyńskiego. W latach 1929–1930 muzeum przeszło rozbudowę. Obecnie zbiory wzbogacane są o dzieła sztuki z kościołów diecezji płockiej, które mają wartość historyczną i artystyczną. W muzeum znajdują się:
- rękopisy i dokumenty
- średniowieczna rzeźba mazowiecka
- złotnictwo
- kolekcja pasów kontuszowych
- szaty liturgiczne
- zbiory malarstwa
W 2008 roku muzeum przeniosło się do dawnego opactwa benedyktyńskiego, co miało miejsce podczas obchodów Roku Błogosławionego Arcybiskupa Nowowiejskiego. Poświęcenia obiektu dokonał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. W nowej siedzibie znajdują się cenne zabytki, w tym Herma św. Zygmunta oraz Kielich Księcia Konrada.
Wystawy i plany
Wystawa muzealna podzielona jest na trzy części: Chrystus w sztuce: malarstwie i rzeźbie, Chrystus w Eucharystii oraz Chrystus w życiu świętych. Skarbiec muzealny uznawany jest za jeden z najbogatszych w Polsce. Do końca 2008 roku planowano wystawę poświęconą bł. abp. Nowowiejskiemu z okazji jego rocznic. Docelowo w muzeum prezentowana będzie również sztuka współczesna o tematyce sakralnej.
Dyrektorzy muzeum
- ks. Tomasz Kowalewski (1903–1927)
- ks. Aleksander Dmochowski (1927–1939)
- ks. Lech Grabowski (1959–1993)
- ks. Bronisław Gwiazda (1993–2009)
- ks. Stefan Cegłowski (2009–2013)
- ks. Andrzej Milewski (od 2013)
Od 2009 roku muzeum nosi imię swojego założyciela, błogosławionego arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego.